Поврзи се со нас

Занимливости

Телескопот James Webb откри шест нови галаксии кои ќе ги сменат теориите за вселената

Објавено

на

Вселенскиот телескоп James Webb направи фотографии од нешто што изгледа како шест масивни, древни галаксии, кои астрономите ги нарекуваат разбивачи на вселената затоа што нивното постоење може да ги поништи моменталните теории за космосот.

Галаксиите датираат од времето кога вселената била само 3% од својата сегашна старост и се далеку поголеми отколку што се претпоставуваше дека може да бидат галаксии кои се толку стари. Ако се потврди ова откритие, ќе се доведе во прашање разбирањето за тоа како настанале најраните галаксии.

Џоел Леја, доцент по астрономија и астрофизика на Државниот Ууниверзитет Пенсилванија и коавтор на оваа нова студија, вели дека овие објекти се многу помасивни отколку што се очекувал

„Очекувавме дека во овој момент ќе пронајдеме само мали, лади галаксии-бебиња, но не и големи галаксии како тие што ги откривме“ вели Леја.

Ова не се најстарите галаксии кои ги набљудува James Webb. Телескопот беше лансиран во декември 2021 година, а минатата година од неговите фотографии беа откриени четири галаксии кои датираат околу 350 милиони години после Големата експлозија кои тие се далеку помалки од новооткриените.

Пресметките покажуваат дека најновите галаксии имаат маса од десетина до стотина милијарди ѕвезди со големина на Сонцето, што ги става во ранг со Млечниот пат.

Во соработка со Е наука

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 1 ден

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена