Поврзи се со нас

Занимливости

Телескопот James Webb откри шест нови галаксии кои ќе ги сменат теориите за вселената

Објавено

на

Вселенскиот телескоп James Webb направи фотографии од нешто што изгледа како шест масивни, древни галаксии, кои астрономите ги нарекуваат разбивачи на вселената затоа што нивното постоење може да ги поништи моменталните теории за космосот.

Галаксиите датираат од времето кога вселената била само 3% од својата сегашна старост и се далеку поголеми отколку што се претпоставуваше дека може да бидат галаксии кои се толку стари. Ако се потврди ова откритие, ќе се доведе во прашање разбирањето за тоа како настанале најраните галаксии.

Џоел Леја, доцент по астрономија и астрофизика на Државниот Ууниверзитет Пенсилванија и коавтор на оваа нова студија, вели дека овие објекти се многу помасивни отколку што се очекувал

„Очекувавме дека во овој момент ќе пронајдеме само мали, лади галаксии-бебиња, но не и големи галаксии како тие што ги откривме“ вели Леја.

Ова не се најстарите галаксии кои ги набљудува James Webb. Телескопот беше лансиран во декември 2021 година, а минатата година од неговите фотографии беа откриени четири галаксии кои датираат околу 350 милиони години после Големата експлозија кои тие се далеку помалки од новооткриените.

Пресметките покажуваат дека најновите галаксии имаат маса од десетина до стотина милијарди ѕвезди со големина на Сонцето, што ги става во ранг со Млечниот пат.

Во соработка со Е наука

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 28 минути

Училиштата сепак нема да работат во саботи, наставата ќе се надомести во работните денови

Гостиварпред 2 часа

Промовирана Монографија за библиотеката во Гостивар, труд на Теута Османи

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 3 часа

Граѓаните со истечени документи од 24 јули 2023 година ќе може да гласаат утре

Вестипред 3 часа

Москва: Украина загуби речиси половина милион војници

Гостиварпред 4 часа

Поддршка за 12 стари занаети во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Обид за напад и закани вчеравечер во Гостивар

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 5 часа

Упатство за гласање на претседателските избори

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Се распределува избирачкиот материјал на ИО во Гостивар, гласаат болни и немоќни

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Молк пред утрешните претседателски избори – Денес гласаат болни, затвореници, лица во старските домови

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена