fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Тепани и малтретирани: 24 жртви на семејно насилство во Гостивар

Објавено

на

Минатата година на подрачјето на Гостивар регистрирани се 24 кривични дела поврзани со семејно насилство. На жртвите им биле нанесени телесни повреди, кои во некои случаи биле и од потешка природа. Податоците, сами по себе укажуваат на сериозноста на проблемот и потребата од посилна институционална координација за превенција и надминување.

Во анализата наведена во Извештајот на ПС Гостивар за 2018-та година, стои дека во 21 од кривичните случаи, жртви на семејно насилство биле жени. Со насилниците ги врзувале различни релации. Имало: сопруги, мајки, љубовни партнерки, како и баба и снаа. Сите регистрирани кривични дела на семејно насилство, минатата година на гостиварското подрачје биле заокружени со поднесување на кривични пријави против сторителите.

Што се однесува до причините за оваа трауматична појава се потврдуваат искуствата од претходно: дека семејствата кадешто постојат пороци, алкохолизам, злоупотреба на дрога или пак одредени психички болести и растројства, се под поголем ризик од насилство. Она што стручните лица го посочуваат како најтежок проблем во справување со малтретирањето е несигурноста и стравот на жртвата да се оттргне од насилникот, имајќи предвид дека згрижувањето во шелтер центар, не е трајно решение. Тие препорачуваат поголем ангажман на сите релевантни институции во насока на пружање поддршка и помош за осамостојување, економска независност и за социјализација на жртвата.
Освен кривични дела од областа на семејното насилство, во гостиварско годишно се евидентираат и по 20-30 поплаки, кои завршуваат со писмени или усни опомени и предупредувања на сторителите.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 3 часа

Видео упатство: Како ученикот да се најави на Платформата за далечинско учење

Занимливостипред 6 часа

Секогаш е интересно да научите нешто ново за себе – Занимливости за човековата психа

Гостиварпред 9 часа

Во регионот на Гостивар 6 оздравени, 3 нови случаи, 1 починат, во земјава 148 новозаразени со ковид

Македонијапред 9 часа

Грантови од 3.000 до 10.000 евра ќе добијат рестораните за свадби

Македонијапред 9 часа

Премиерот Заев најави 31 мерка за поддршка на стопанството и граѓаните

Гостиварпред 10 часа

Празничниот викенд за 11 Октомври ќе биде „Викенд без ДДВ“ и ќе важи за домашни производи и ИТ опрема до 500 евра

Гостиварпред 14 часа

Возачите во Гостивар крајно недисциплинирани – 101 казна во акцијата на МВР

Гостиварпред 15 часа

„Кокошка“ со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!