Поврзи се со нас

Вести

„Тесла“ повлекува 360.000 автомобили поради пропусти

Објавено

на

Под притисок на федералните регулатори за безбедност на САД, „Тесла“ во четвртокот почна со повлекување над 360.000 автомобили, заради поправка на недостатоците на експерименталниот софтвер „Фул селф драјвинг“ (ФСД).

Повлекувањето опфаќа 362.758 автомобили Тесла од моделите „С“ (произведени 2016-23), „Икс“, „3-с“ (2013-17) и „Модел ипсилон“ (2020-23). Познавачите и стручњаците подолго време јавно повикуваат на посилен надзор и регулатива од американските власти во однос на самоуправувачкото возење.

„Националната управа за сообраќај и безбедност на автопатиштата (НХТСА) конечно станува сериозна во врска со самоуправувањето и јавната безбедност“, изјави Миси Камингс, поранешна борбена пилотка на морнарицата и стручњак за самоуправувачки системи во Универзитетот „Мејсон Џорџ“.

Единствениот јавен одговор од „Тесла“ беше твитер-објавата на извршниот директор Илон Маск кој напиша дека „потсетувањето“ на светот е „анахроно и едноставно погрешно“.

Неколку производители на автомобили продаваат свои верзии на технологија за самоуправувачко возење, иако ниту еден не оди толку далеку па да ја нарече „целосно самостојно возење“ и слично. Без разлика на производителот на автомобили, доколку системите сѐ уште бараат од човекот возач да внимава и надгледува, ако дојде до несреќа, човекот е одговорен за штетите, а не автопроизводителот, освен ако не се докажат сериозни дефекти во производството.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Здравје и убавинапред 1 час

Шест причини зошто пешачењето после вечера е добро

Вестипред 5 часа

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 5 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 6 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 8 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 9 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 10 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 12 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 13 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Гостиварпред 4 недели

Прва награда на државно ниво за тим од гимназија Гостивар, измислија иновативен прочистувач на воздух

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена