fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Тестирањето и испрашувањето на учениците ќе биде онлајн ако се влоши состојбата со корона

Објавено

на

Владата на вчерашната седница даде зелено светло и за онлајн тестирање и испрашување на учениците.

„Прифатени се дополнувањата на Уредбата за начинот на организирање и реализирање на наставата во вонредни околности во основните и средните училишта, согласно кои, во случај на влошување на епидемиолошката состојба, проверувањето на постигнувањата на учениците ќе може да се врши и без физичко присуство на учениците, според упатствата за спроведување на проверка на постигнувањата на успехот на учениците без физичко присуство, изготвени страна на Бирото за развој на образованието и Центарот за стручно образование и обука.“, соопшти владината прес служба.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!