fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Тетовчанката Лина Ѓорческа на чекор од Австралија Опен

Објавено

на

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа е на чекор од главниот турнир на Австралија Опен, откако во второто квалификациско коло славеше против Унгарката Далма Галфи во два сета.

За само 54 минути игра, Ѓорческа комплетно ја „збриша“ 160 носителка победувајќи ја со 6-1,6-1. Во извонредна игра македонската тенисерка не и остави на противничката да здивне, оставајќи и само два гема.

Во последното квалификациско коло за влез на главниот турнир во Мелбурн, Ѓорческа ќе треба да се соочи до победничката од швајцарската пресметка Стефани Вогел (која е прва носителка во квалификациите, 114. место на ВТА листата) или родената прилепчанка Амра Садиковиќ која настапува за Швајцарија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!