fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Thousand Islands – aрхипелаг со 1.864 острови

„Илјада острови“ е архипелаг кој го сочинуваат 1.864 острови, кои се наоѓаат на природната граница помеѓу САД и Канада, Сент Лоренс реката и североисточниот дел од езерото Онтарио. Архипелагот е распространет во должина од 80 km, а големината на островите пак варира од острови со 60 квадратни километри па сѐ до острови големи колку на нив да се смести една куќа.

Интересно е што одредувањето на бројот на острови е според следниот критериум: површината на островот мора да биде над нивото на водата во текот на цела година, да има површина поголема од 1 километар квадратен и да има барем едно стебло.

Најголемиот остров е Wolfe Island, долг 29km и широк околу 9km во најширокиот дел и на него живеат околу 1.400 жители. Колку за споредба, на еден од најмалите острови има само една куќа со простор околу неа за една железна клупа. Голем број од островите се ненаселени, а оние на кои има една куќа или две денес имаат пристап до електрична енергија, телефон, како и редовен превоз до копно или до останатите острови со траект.

Околу 20 острови го сочинуваат националниот парк “Илјада острови“, најстариот национален парк во Канада, источно од канадските Карпести планини. Тој секоја година привлекува голем број на туристи на кои им нуди можност за кампување, прекрасни песочни патеки, организирање на разни настани итн.

Архипелагот Илјада острови е прогласен за светски резерват на биосферата на УНЕСКО во 2002-ра година.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!