Поврзи се со нас

Занимливости

Тибетскиот мастиф – рекордно најскапото куче во светот

Објавено

на

Кинез пред извесно време платил два милиони долари за куче од расата златен тибетски мастиф. Во тој миг кучето тежело 90 килограми и било високо 80 сантиметри.

Називот мастиф се користи за сите поголеми раси кучиња. А, ова куче кое всушност е хималајско планинско куче, и потекнува од подрачјето на преселничките народи и култури на Тибет, Кина, Индија, Монголија и Непал. Легендата вели дека тибетскиот мастиф е „божјото куче“.

На Хималаите, овие кучиња, познати и како „до-ќи“, биле користени како чувари на добитокот, но и домовите на нивните сопственици. До средината на 20 век, оваа раса била речиси непозната во Европа, а благодарение на европските одгледувачи, таа всушност и не исчезнала како вид.

Постојат неколку легенди за потеклото на мастифот, а една од нив раскажува дека во Средна Азија пристигнале со Атила – водачот на Хуните. Според друго предание, тибетскиот мастиф е „божјо куче“ бидејќи е претставувано како „преобразба“ на тибетски свештеник во куче.

По спектакуларната продажба за два милиони долари, сѐ повеќе луѓе почнале да ја одгледуваат оваа раса кучиња, но се покажа и дека таа е многу скапа за одржување. Тибетскиот мастиф не е куче за секого, и бидејќи е потребно долго време за тоа да стекне наклонетост кон човек.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Втора победа за Јулијана Златаноска на Вешта жена во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 7 дена

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена