Поврзи се со нас

Занимливости

Тибетскиот мастиф – рекордно најскапото куче во светот

Објавено

на

Кинез пред извесно време платил два милиони долари за куче од расата златен тибетски мастиф. Во тој миг кучето тежело 90 килограми и било високо 80 сантиметри.

Називот мастиф се користи за сите поголеми раси кучиња. А, ова куче кое всушност е хималајско планинско куче, и потекнува од подрачјето на преселничките народи и култури на Тибет, Кина, Индија, Монголија и Непал. Легендата вели дека тибетскиот мастиф е „божјото куче“.

На Хималаите, овие кучиња, познати и како „до-ќи“, биле користени како чувари на добитокот, но и домовите на нивните сопственици. До средината на 20 век, оваа раса била речиси непозната во Европа, а благодарение на европските одгледувачи, таа всушност и не исчезнала како вид.

Постојат неколку легенди за потеклото на мастифот, а една од нив раскажува дека во Средна Азија пристигнале со Атила – водачот на Хуните. Според друго предание, тибетскиот мастиф е „божјо куче“ бидејќи е претставувано како „преобразба“ на тибетски свештеник во куче.

По спектакуларната продажба за два милиони долари, сѐ повеќе луѓе почнале да ја одгледуваат оваа раса кучиња, но се покажа и дека таа е многу скапа за одржување. Тибетскиот мастиф не е куче за секого, и бидејќи е потребно долго време за тоа да стекне наклонетост кон човек.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена