Поврзи се со нас

Вести

ТикТок блокира деца под 13 години откако девојче се задуши во предизвик

Објавено

на

Кинеската платформа за видео клипови „ТикТок“, која се повеќе добива на популарност меѓу тинејџерите, го блокира пристапот за деца под 13 години. Од компанијата информираа дека ќе користат вештачка интелигенција, за да се потврди точната возраст на секој корисник. Чекорот е преземен по случајот со десетгодишното девојче од Палермо, Италија, која почина во бизарен предизвик на платформата (да се онесвести со стегнување шал или ремен околу вратот).

ТикТок и до сега имал забраната за регистрација на деца помлади од 13 години, но без механизам на проверка и таа лесно можеше да се заобиколи.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена