Поврзи се со нас

Гостивар

Тим од економското училиште од Гостивар во Турција по нови знаења и искуства

Објавено

на

Средношколци и професори од гостиварското економско училиште се на еднонеделен престој во Едрине, Турција кадешто учествуваат во разни активности, ги надополнуваат знаењата, се стекнуваат со нови, разменуваат искуства и имаат можност да се запознаат со знаменитостите на градот. Нивен домаќин е училиштето “Емел Озгур Субашај”, со кое економското е збратимено и соработува подолго време.

„Во тимот кој е во посета на збратименото училиште се нашите ученици: Џезира, Климентина, Џемаил, Гонџе, Шадије, Лиридон, Онур, Емрије и Елзана, заедно со нивните ментори, професорите: Татјана Карафиловска, Абил Идризи и Икај Јусуф. Ученици ќе бидат дел и од наставниот процес во труското училиште, ќе се вклучат во следењето на часови, ќе разменат знаења и искуства, а исто така ќе го посетат градот Едрине и неговите културно-историски споменици, ќе се дружат со тамошните врсници и ќе уживаат во убавините на Турција.“, информираат од училиштето.

Збратимувањето на училиштата беше официјализирано лани со потпишување на Меморандум и предвидува  тригодишно партнерство. Меѓу другото планирани се студиски посети, конференции, работилници и слично. Во целите на збратимувањето, меѓу другото стои и стекнување на вештини за англиски јазик, со оглед дека меѓусебните комуникации се одвиваат на англиски, потоа развивање на меѓународна перспектива во рамки на училиштето, поттикување на учениците во граѓани кои ќе бидат глобално ангажирани, почитување на различности, како и обезбедување на поддршка за ученици преку спонзорство и стипендирање.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Македонијапред 56 минути

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 1 час

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 13 часа

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 16 часа

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 19 часа

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 19 часа

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 21 час

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 22 часа

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 23 часа

Приведена жена од гостиварско за издржување на затворска казна

Македонијапред 1 ден

Се укинува прогресивното оданочување

Гостиварпред 1 ден

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 1 ден

Во делови од Гостивар и повеќе села денес ќе има прекини на струјата

Гостиварпред 2 дена

Трибина на Форум на жени на СДСМ во Гостивар: Насилството врз жените не е приватна работа, туку е прашање упатено кон целото општество

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 7 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена