Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Тимоние во Гостивар: Проблемите во образованието мора да се надминат со разбирање за доброто на децата

Објавено

на

  Состојбите во образованието во Гостивар и реализација на проекти во училиштата со француска поддршка, беа главните теми за кои денес разговараа градоначалникот Арбен Таравари и Францускиот Амбасадор, Кристијан Тимоние кој беше во официјална посета на општината.

  Амбасадорот нагласи дека недоразбирањата кои постојат меѓу локалната и централната власт во сферата на образованието, мора да се надминат за доброто на децата и за напредок на градот.

  „Гостивар е град кој може да служи како пример за соживотот, град на кој сакаме да му помогнеме и соработуваме. Се надевамe дека тешкотиите и недоразбирањата кои општината и Министерството за образование ги имаат, ќе се надминат во духот на добрата соработка и за општото добро на децата. За да има инвестиции во овој град треба да има добра релација меѓу централната и локалната власт. Ние ја даваме нашата поддршка во тој правец и планираме некои проекти во областа на образованието во Гостивар. Вие чекорите кон Европа и треба да дадете пример за добра соработка како меѓу заедниците, така и меѓу политичкитe партии. И во Европа може да се јават  несогласувања, но тие мора да се решаваат со компромис. Се надевам дека Гостивар ќе чекори кон вистинскиот пат, бидејќи има енергија. Ја користам оваа прилика и да му се заблагодарам за градоначалникот за поддршката што ја дава за франкофонијата.“, изјави Тимоние.

  Таравари рече дека со голема чест, по втор пат го пречекува францускиот Амбасадор и дека помошта и поддршката од Франција се добредојдени.

  „Со Амбасадорот остваривме и посебна средба со Секторот за образование, го запознавме со одземањето на надлежностите, нешто што само на Општина Гостивар и се случило во 30 годишната историја на земјава, два пати да се одземат ингеренции, тоа го немаше ни во времето на Груевски. Што се однесува до обезбедување на поддршка од Франција, се обврзавме да подготвиме добри проекти со кои ќе може да конкурираме и кои во фокусот би ја имале животната средина, училиштата и слично“, изјави градоначалникот.

  По официјалната средба во општината, Амбасадорот со својот домаќин прошета низ Гостивар, за да се запознае со културно-историските обележја на градот.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 6 часа

  Чествување на Богојавление во Ростуше и на Радика

  Гостиварпред 12 часа

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 15 часа

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Гостиварпред 15 часа

  Следува влажен и студен бран со снег и голомразица

  Вестипред 17 часа

  Учениците на продолжен распуст, УНИЦЕФ повика затворањето на училиштата да биде привремена мерка

  Вестипред 17 часа

  Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи

  Македонијапред 18 часа

  Најстудено во Маврови Анови, најмногу снег на Попова Шапка

  Вестипред 18 часа

  Православните верници слават Водици, голем христијански празник

  Гостиварпред 1 ден

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Македонијапред 1 ден

  Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во земјава

  Вестипред 1 ден

  Ковид-19: Рекорди во Србија, Словенија и во Хрватска, лоша епидемиолошка состојба и во останатиот дел од регионот

  Гостиварпред 1 ден

  Пазарен ден во Гостивар: Богата понуда, малку купувачи-јануари го тенчи семејниот буџет

  Вестипред 1 ден

  За влез во Шведска повеќе не е неопходен негативен ПЦР тест

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Вестипред 7 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 недела

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 7 дена

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 15 часа

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 6 дена

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 12 часа

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена