Поврзи се со нас

Рецепти

Тирамису – кремаст десерт готов за 15 минути

Објавено

на

Тирамису е еден од најпопуларните италијански десерти, а според многумина и најубав. Ви пренесуваме рецепт за брза верзија на овој кремаст десерт.

Според оригиналниот рецепт, популарното тирамису не може да се направи без свежи јајца. Жолчките се разработуваат со шеќер и се мешаат со маскарпоне (вид италијанско сирење) во кое потоа ги додаваме белките.

Но во меѓувреме се појави и наједноставната верзија на овој популарен десерт во која воопшто нема јајца, а во маскарпонето се додава само изматена слатка павлака што го прави десертот уште покремаст. Ви го претставуваме наједноставниот рецепт за „лажно“ тирамису подолу.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

200 гр бисквити (пишкоти)

250 гр маскарпоне

3 дл слатка павлака

50 гр шеќер во прав

2 дл црно кафе

1 дл рум

какао

ПОДГОТОВКА:

Со миксер се матат маскарпонето и шеќерот во прав додека не се добие фина кремаста смеса. Слатката павлака се мати во цврст шлаг кој потоа лесно се меша во маскарпонето. Кафето и румот се ставаат во длабока чинија или сад. Бисквитите (пишкотите) се потопуваат во смесата со кафе и рум и се ставаат на дното на четвртаст калап. Кога ќе го покриете дното на садот со бисквитите, врз нив ставете половина од подготвеното маскарпоне и шлагот. Во калапот се редат вториот ред бисквити, се прелева со остатокот од кремот и по потреба лесно се рамни со шпатула или лажица. Тирамисуто обилно посипете го со какао во прав и оставете го во фрижидер најмалку 4 до 5 часа, а најдобро би било да отстои преку ноќ.

На нетрпеливите може да им се послужи десерт штом малку ќе се излади, но имајте на ум дека не може да се исцеди за толку кратко време за да не можете да го исечете на убави коцки.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 55 минути

Субвенции за покачување на платите во приватниот сектор за 3.000 до 10.000 денари

Вестипред 1 час

Православен празник во спомен на Светиот апостол Матеј

Занимливостипред 13 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 16 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 18 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 18 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 20 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 21 час

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 22 часа

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена