fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Токио ги претстави маскотите за Летната олимпијада 2020

Објавено

на

Денес официјално пред јавноста беа претставени маскотите за Олимпијадата 2020 во Токио. Маскотите претходно беа избрани преку анкетирање на ученици од над 16.700 училишта.

Маскотата за Олимпијадата се вика Мираитова, додека за Параолимпијадата – Сомеити. Името Мираитова е комбинација од јапонските зборови за иднина и вечност. Сомеити пак потекнува од името на цвет на цреша, сомеијошино.

Маскотите симболизираат футуристички ликови со супермоќи. Задолжени се да ги дружат посетителите и да го шират олимпискиот и параолимпискиот дух.

 

фото: AP/Eugene Hoshiko

 

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!