Поврзи се со нас

Занимливости

Топ-листа од најпреценети градови во светот

Објавено

на

Британската интернет-страница „Кингказинобонус“ (kingcasinobonus), анализирајќи прегледи на посетители и оценките нивни за најпопуларните туристички дестинации, состави листа од најпреценетите градови во светот.

Така, на првите три места се Бангкок, Анталија и Сингапур. Според наводите, градовите од списокот се подредени преку сеопфатна анализа користејќи повеќе страници за туристички коментари, како што е „Трипедвајзор“ (TripAdvisor) и повеќе други. Истражувањето опфатило десетици илјади оценки за 85-те најпопуларни градови во светот.

Секако, клучни зборови и изрази се „многу разочарувачки“, „не толку убаво како што се очекуваше“ и слично.

Тоа ќе рече, од Бангкок 16,6 отсто од посетителите се разочарани, а „Кингказинобонус“ наведува: „Истражувањето на нашите аналитичари открива дека скоро 17 отсто од посетителите на Бангкок го напуштаат градот разочарани и со впечаток дека главниот град на Тајланд е грубо прескап.”

Нам релативно блиската Анталија во Турција, е на второто место.

„Дали вреди да се посети Анталија, ако веќе сте во близина на популарните одморалишта во провинцијата Анталија? Ако ги прашате луѓето кои веќе патувале, одговорот е – не. Повеќе туристи кои го посетиле градот го опишаа како тривијален и без никакви атракции вредни за спомнување”, се вели во анализата.

Следи Сингапур, а во топ-10 списокот најпреценети градови се и Минхен, Римини, Мајами, Мумбај, Лондон, Париз, Токио. Во вкупната листа од 85 градови, од регионов Љубљана е 17-та, Загреб – 25-ти, а Белград е на 32. место.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 58 минути

Русија ги забрани активностите на ЛГБТ и ги прогласи за „екстремистички“

Здравје и убавинапред 2 часа

Спиење со чорапи: како влијае на нашето здравје и како помага?

Гостиварпред 5 часа

Гостивар-Пет казни за превоз на патници со неисправни комбиња и автобуси

Гостиварпред 6 часа

ОО СДСМ Гостивар организираше медицински прегледи и советување: “Не чекај, превенирај!“

Македонијапред 7 часа

Вечерва, сите патишта водат кон СЦ „Јане Сандански“ на “99 Мегастарс”

Гостиварпред 8 часа

20 годишник завршил во ПС Гостивар поради закани кон таткото и братот

Гостиварпред 9 часа

Дел од „Илинденска“ во Гостивар утре и задутре затворена за сообраќај

Спортпред 9 часа

Познати се 12 од 16 учесници во плејофот на фудбалската Лигата на шампиони

Македонијапред 10 часа

Отворен 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена