Поврзи се со нас

Гостивар

Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

Објавено

на

Зимата  и трошоците за затоплување на домот се неиздржлив удар за социјално загрозените семејства. Хуманитарната организација Дава од Гостивар излегува во пресрет и обезбедува дрва за огрев на семејства, кои не можат сами да си ги купат. Иста акција спроведоа и минатата зима. Велат, никој не треба да биде оставен без основни услови и во студ.

„Сите загрозени семејства и поединци, што имаат потреба од дрва за огрев, може да ни се обратат за помош. Без разлика на нација и религија. Секако, откако ќе побараат, најпрво одиме во посета кај нив, разговараме, ја проверуваме состојбата, дали е таква каква што ни ја кажуваат. Доколку навистина се работи за сиромашни луѓе, им донираме дрва за огрев. Никој не треба да биде оставен без основни услови и во студен дом“, вели Муса Хусеин, претседател на DAVA

Освен ова, организацијата обезбедува живеалиште за бездомници, или лица кои поради семејни проблеми, насилство не можат да престојуваат во своите домови. Моментално згрижени се шест мажи. Од Дава посочуваат позитивни примери, од нивни корисници на помош на кои им била најдена работа, па сега се враќаат во организацијата да помагаат како волонтери.

„За лицата кои ги засолнуваме, ги покриваме сите трошоци, за облека, храна и други основни потреби. Многу од нив кога ќе застанат на свои нозе и добијат работа, се враќаат и волонтираат кај нас. Убаво е да се види дека освен давање на помош, поттикнуваме кај луѓето да се развива хуманост и солидарност.“, вели Хусеин.

Преку организацијата до сега работа им била најдена на стотина лица.

Дава има своја народна кујна во која дневно се подготвуваат оброци за над 300 сиромашни семејства на подрачјето на Гостивар, кои потоа им се доставуваат до домовите. Пакети со намирници пак, секој ден подготвуваат за 78 домаќинства. Организацијата се наоѓа на ул „Светозар Пепоски“ до зградата на „Комуналец“.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 час

ИНТЕРВЈУ со поетот Илкер Јусуф, по повод Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 2 часа

Приведени две жени во Гостивар, поради сомнение за повеќе сторени измами

Вестипред 2 часа

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Македонијапред 2 часа

Со одлука на НП „Шар Планина“ се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Вестипред 4 часа

Прележаните од ковид со зголемен ризик од болести на желудникот и цревата

Занимливостипред 16 часа

(ВИДЕО) Дали сте слушнале за „прстот на судбината“? Природен феномен кој сè што ќе допре го претвора во мраз – и го убива!

Вестипред 19 часа

Апарати во домот кои трошат најмногу струја кога се вклучени, а не ги користите

Вестипред 21 час

Цените на гасот во Европа на најниско ниво во последните 18 месеци

Гостиварпред 22 часа

Над 60 казнети за брзо возење во Гостивар при вчерашната акција

Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена