Поврзи се со нас

Гостивар

Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

Објавено

на

  Зимата  и трошоците за затоплување на домот се неиздржлив удар за социјално загрозените семејства. Хуманитарната организација Дава од Гостивар излегува во пресрет и обезбедува дрва за огрев на семејства, кои не можат сами да си ги купат. Иста акција спроведоа и минатата зима. Велат, никој не треба да биде оставен без основни услови и во студ.

  „Сите загрозени семејства и поединци, што имаат потреба од дрва за огрев, може да ни се обратат за помош. Без разлика на нација и религија. Секако, откако ќе побараат, најпрво одиме во посета кај нив, разговараме, ја проверуваме состојбата, дали е таква каква што ни ја кажуваат. Доколку навистина се работи за сиромашни луѓе, им донираме дрва за огрев. Никој не треба да биде оставен без основни услови и во студен дом“, вели Муса Хусеин, претседател на DAVA

  Освен ова, организацијата обезбедува живеалиште за бездомници, или лица кои поради семејни проблеми, насилство не можат да престојуваат во своите домови. Моментално згрижени се шест мажи. Од Дава посочуваат позитивни примери, од нивни корисници на помош на кои им била најдена работа, па сега се враќаат во организацијата да помагаат како волонтери.

  „За лицата кои ги засолнуваме, ги покриваме сите трошоци, за облека, храна и други основни потреби. Многу од нив кога ќе застанат на свои нозе и добијат работа, се враќаат и волонтираат кај нас. Убаво е да се види дека освен давање на помош, поттикнуваме кај луѓето да се развива хуманост и солидарност.“, вели Хусеин.

  Преку организацијата до сега работа им била најдена на стотина лица.

  Дава има своја народна кујна во која дневно се подготвуваат оброци за над 300 сиромашни семејства на подрачјето на Гостивар, кои потоа им се доставуваат до домовите. Пакети со намирници пак, секој ден подготвуваат за 78 домаќинства. Организацијата се наоѓа на ул „Светозар Пепоски“ до зградата на „Комуналец“.

   

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 6 часа

  Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

  Македонијапред 8 часа

  Пријавата за напад е лажна, извести МВР

  Македонијапред 8 часа

  Одлука на Влада: Парична награда за матичните лекари со 70% вакцинирани пациенти

  Македонијапред 9 часа

  МВР постапува по пријава за напад во МНТ во Скопје

  Гостиварпред 12 часа

  Салија, Фејзули, Ливарека-говорници на настан во Гостивар посветен на лицата со попречености

  Македонијапред 13 часа

  Ковид статистика: 460 нови случаи во земјава, седум починати и 543 оздравени пациенти

  Македонијапред 13 часа

  Грозоморен чин: Родители ја продавале малолетната ќерка, таткото и ја силувал

  Гостиварпред 15 часа

  Куче нападнало жена кај болницата во Гостивар

  Вестипред 15 часа

  Србија ги ограничи цените на основните прехранбени производи

  Македонијапред 16 часа

  Укината забраната за сообраќај на камиони на Стража

  Гостиварпред 16 часа

  Гостиварец пријавил дека две лица му го нападнале малолетниот син

  Македонијапред 17 часа

  Засега нема потреба од нови мерки за заштита од новиот сој, состојбата со коронавирусот стабилна

  Гостиварпред 17 часа

  Сообраќајот на патот Дебар-Маврово во прекин, паднало дрво

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварецот Кимет Јусуфи меѓу топ највлијателни светски научници на листата на „Стенфорд“

  Гостиварпред 2 недели

  Мечка нападнала човек во гостиварски Бродец

  Гостиварпред 2 недели

  Павле од Гостивар во македонскиот тим на Светското првенство во гејминг

  Гостиварпред 6 дена

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Гостиварпред 1 недела

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Вестипред 1 недела

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 2 недели

  Одбележување на 18 Ноември во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Обвинение за дивоградба од 5 ката во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Обвинителот пукал во воздух за да се спаси, ЈО со детали за случајот во гостиварско Чегране

  Спортпред 2 недели

  Македонските „кантерџии“ со Павле од Гостивар во финалето на Светското првенство во е-спорт

  Гостиварпред 2 недели

  На хирургија во Гостивар успешно извршена сложена операција на тироидна жлезда

  Гостиварпред 1 недела

  Изгореа бараките спроти техничкото училиште во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!