Поврзи се со нас

Спорт

Тотален дебакл на кошаркарите на КК Гостивар на гостувањето кај ТФТ (81-73)

Објавено

на

Срамен пораз приредија кошаркарите на КК Гостивар, на денешниот натпревар против ТФТ во Скопје, дебитантот во Првата лига до доби натпреварот 81-73, по четвртини (18:18, 21:18, 16:22, 26:15)

Младите и храбри играчи на ТФТ им одржаа бесплатен час по кошарка, на една од најскапите екипи во Првата македонска лига, иако имаат само 5 натпревари во овој ранг на натпреварување, надигрувајќи ги гостите во секој сегмент од кошаркарската игра, од водење на топка, квалитетна одбрана, преку брзи транзиции до неколку атрактивни забивања. Гостиварци беа само добар спаринг партнер на теренот, нити големите кошаркарски имиња, нити скапите засилувања немаа одговор на играта на скромната кошаркарска екипа од Тафталиџе.

Александар Тодоровиќ беше единствен играч кај гостите кој се трудеше да ја одбрани честа и се оправда фаворитската улога на гостите од Гостивар, но отсутноста на остатокот од екипата не му дозволи во таа намера, тој со 2о поени беше најефикасен поединец на теренот. Кај домаќините Харис и Хортон постигнаа по 19 поени.

Со овој натпревар зарвшува есенскиот дел од сезоната за овие две екипи, вториот дел треба да започне на 13 јануари. КК Гостивар го завршува првиот дел од сезоната со 3 победи и 3 порази.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена