Поврзи се со нас

Гостивар

Традицијата на голема прослава на Преображение во Гостивар продолжува, подготовките завршени

Објавено

на

Со голема радост и срца полни вера во Бога, православните верници од Гостивар и гостиварско се подготвуваат за одбележување на празникот Преображение Христово кој се слави во сабота, 19-ти август. Традицијата на прославување со голем собир, благословување на грозјето и народна веселба во манастирот во изградба „Свето Преображение Христово“ во гостиварската населба Циглана продолжува.

Подготовките за организација на празнувањето се завршени и од Иницијативниот одбор упатуваат покана до гостиварци како и секоја година, за масовно и достојно чествување на Преображение.

Во очи празникот, во петок навечер со почеток во 20.30 часот се организира музичка вечер со Наум Петрески, Зуица Лазова, Влатко Лозаноски и Фантастик бенд. На денот на празникот во сабота наутро ќе се изврши водосвет, благословување на грозјето и ќе се пресечат кумските лебови, по што од 10 часот ќе следува народна веселба со Агресив бенд.

Потсетуваме дека деновиве заврши асфалтирањето на патот до манастирот, со што пристапот е значително олеснет.

Преображение по својата смисла и значење е еден од централните христијански празници. Се базира на настанот на Христовото преобразување, односно покажување на неговата божественост пред своите најблиски ученици на Таворска Гора, кратко време пред неговото страдање во Ерусалим. Традициите налагаат на Преображение за прв пат да се јаде грозје, откако свештеникот ќе го благослови во знак на благодарност кон Бог за дадените плодови на земјата.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена