Поврзи се со нас

Гостивар

Традиционален фолклорен концерт во Гостивар по повод Велигден на ГАКУД „Браќа Ѓиноски“

Објавено

на

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, традиционално на Велики Четврток, гостиварското градско аматерско културно уметничко друштво „Браќа Ѓиноски“ одржа концерт пред домашната публика во Центарот за култура „АСНОМ“. Со ова целовечерно дружење низ фолклорот и народната македонска музика, друштвото ја отвори годинешната концертна сезона.

Публиката имаше можност да ужива во 70 минутна програма на сплетови на народни ора и песни, во изведба на фолклорната секција, оркестарот, најмалите членови на друштвото, како и пејачите Мирослав Крстески, Јовица Николоски и Ѓурѓица Николоска.

Во воведниот дел на концертот се направи кратко потсетување на историјатот и функционирањето на друштвото, како најверен чувар на македонските традиции во Гостивар.

„Друштвото е формирано во 1950-та година. Располага со сала за играње, просторија за носии и канцеларии. Располага со три комплети на машки народни носии и два комплети на женски народни носии. Од своето постоење има сопствен оркестар, а актуелниот состав функционира од 2006-та година до денес. Од своето формирање ГАКУД „Браќа Ѓиноски“ има дадено 702 концерти на народни песни и игри. Во последните три години има одржано 38 концерти во Гостивар, Маврово Ростуше, Македонски Брод, Тетово, Куманово, Брвеница и околни села во гостиварската општина. На својот репертоар има 8 сплетови на игри: Тренесица, Водарки, Повардарие, Жетварка, Комитско, Шопска петорка, Беранче и сплет на игри од Егејска Македонија“, беше речено во најавата.

Концертот го организираше националната установа Центар за култура “АСНОМ” со поддршка на Министерството за култура.

Во периодот што следи гостиварското друштво ќе има настапи во Македонски Брод, Трница и Брвеница.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 30 минути

Русија ги забрани активностите на ЛГБТ и ги прогласи за „екстремистички“

Здравје и убавинапред 2 часа

Спиење со чорапи: како влијае на нашето здравје и како помага?

Гостиварпред 5 часа

Гостивар-Пет казни за превоз на патници со неисправни комбиња и автобуси

Гостиварпред 5 часа

ОО СДСМ Гостивар организираше медицински прегледи и советување: “Не чекај, превенирај!“

Македонијапред 6 часа

Вечерва, сите патишта водат кон СЦ „Јане Сандански“ на “99 Мегастарс”

Гостиварпред 7 часа

20 годишник завршил во ПС Гостивар поради закани кон таткото и братот

Гостиварпред 8 часа

Дел од „Илинденска“ во Гостивар утре и задутре затворена за сообраќај

Спортпред 9 часа

Познати се 12 од 16 учесници во плејофот на фудбалската Лигата на шампиони

Македонијапред 9 часа

Отворен 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена