Поврзи се со нас

Вести

Трагедија: Се самоуби познатиот кулинар Ентони Бордејн

Еден од најпознатите светски готвачи и автор на емисии Ентони Бордејн утрово е пронајден мртов во хотелска соба во Франција. Како што јавија светските медиуми, кулинарот најверојано извршил самоубиство.

Бордејн имаше 61 година, а во Франција престојувал службено поради снимање на нова епизода од неговата серија „Непознати делови“.

„Бордејн беше мајстор на својот занает – прво во кујната, а потоа и во медиумите. Преку неговите телевизиски емисии и книги, тој ја истражуваше човечката состојба и ѝ помагаше на публиката да размислува поинаку за храната, патувањето и за самите себе. Се залагаше за маргинализираното население и водеше кампања за побезбедни работни услови за рестораните“, напиша Си Ен Ен.

Го нарекуваа „рок ѕвезда на кулинарскиот свет“ и „Елвис на палавите готвачи“.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!