Поврзи се со нас

Вести

Трамп: Тажен ден за Америка, ова е прогон на политички противник

Објавено

на

Поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, веднаш по сослушувањето пред судот во Вашингтон изјави дека обвиненијата против него се „прогон на политички противник“.

-Ако не можете судски да ги процесирате, тогаш ги прогонувате , рече Трамп додека им се обрати на медиумите на аеродромот во Вашингтон.

Тој оцени дека „ова е многу тажен ден за Америка“

-Ова е многу тажен ден за Америка, а исто така беше многу тажно да се вози низ Вашингтон и да се види нечистотијата и распаѓањето. Ова не е местото од каде заминав, рече Трамп.

Поранешниот американски претседател синоќа се изјасни за невин по обвинението кое го товари за обиди да ги поништи резултатите од претседателските избори во САД во 2020 година.

Би-би-си пренесе дека на Трамп пред крајот на сослушувањето му било кажано дека не смее да комуницира за фактите за случајот против него и мора да одговори на поканата од судот во Вашингтон. Свесен е и за „последиците“ доколку ги прекрши предистражните услови. Неуспехот да се почитуваат судските препораки може да резултира со налог за апсење, отповикани услови за ослободување, притвор и обвиненија за непочитување.

Сојузната судијка Тања Чуткан, која ќе претседава со случајот против Трамп, ќе одреди датум за судење на следното рочиште на 28 август, изјави судијката за прекршоци Моксила Упадјаја, додавајќи дека обвинителите се должни тоа да го сторат во рок од седум дена пред почетокот на судењето.

Обвинителите кажаа дека нема да бараат Трамп да се задржи во притвор пред почетокот на судењето. Еден од обвинителите на самиот крај од рочиштето кажа дека целиот случај ќе има корист од нормално и брзо судење, а адвокатот на Трамп, Џон Лауро, одговори дека на неговиот тим ќе му треба време да ги подготви и проучи доказите на Министерството за правда поврзани со случајот, со оглед на фактот дека владата имаше рок од три години да ги презентира. Тој додаде дека подеднакво е важно, покрај брзото судење, тоа да биде фер и праведно.

Специјалниот обвинител Џек Смит пред три дена поднесе ново обвинение против Трамп, што се состои од четири точки во кои поранешниот претседател е обвинет за измама на САД, заговор за попречување на службените постапки (пренос на власта), попречување и обид за попречување на службената постапка и прекршување на правата гарантирани со законите и Уставот на САД.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 10 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 11 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 13 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 15 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 16 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 17 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 18 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 19 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 20 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена