Поврзи се со нас

Вести

Трансферот за плаќање руски гас во рубљи до 31 март

Објавено

на

Рускиот претседател Владимир Путин на 31 март очекува извештај од владата, централната банка и Газпром за примената на упатството за преминување на рубљата за плаќање на гасот што се испорачува на „непријателските земји“, објави прес-службата на Кремљ.

„Владата на Руската Федерација, заедно со Банката на Русија и јавното акционерско друштво Газпром, треба да спроведат сет мерки за промена на валутата на плаќање за испорака на природен гас во земјите на ЕУ и другите земји кои воведоа рестриктивни мерки за Руски државјани и руски правни лица. Извештајот треба да се поднесе на 31 март 2022 година, а потоа секој месец“, се наведува во соопштението, пренесува РИА Новости.

На 23 март, претседателот Владимир Путин ја објави транзицијата кон наплата на гас за „непријателските земји“ во рубли и им нареди на централната банка и владата да воспостават процедура за такви трансакции. Истовремено, тој нагласи дека Русија ќе продолжи да испорачува гас во согласност со постоечките договори, бидејќи ја одржува својата репутација на доверлив снабдувач, се додава во текстот.

Претседателскиот прес секретар Дмитриј Песков, денеска изјави дека Русија во моментот не е во можност да го подари гасот во паневропски добротворни цели.

На прашањето како Москва би реагирала доколку Европа одбие да плати во рубљи, Песков одговори: „Ќе ги решиме прашањата кога ќе станат достапни. Фактот дека нема да доставуваме гас бесплатно е недвосмислен. Ова може да се каже со апсолутна сигурност. Сепак, во нашата ситуација, не е возможно и не е препорачливо да учествуваме како паневропска добротворна организација“, заклучи претседателскиот прес-секретар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 5 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена