Поврзи се со нас

Македонија

Трета доза вакцина против ковид може да примат сите без оглед на возраста

Објавено

на

  Трета доза вакцина против Ковид-19 освен граѓани над 60 години ќе може да добијат и кои било други граѓани без оглед на возраста, без оглед на тоа дали имаат или немаат хронични болести, а се во значаен ризик заради фреквентните контакти, типот на работа, работното место, да заболат од Ковид-19.

  Ова е препораката од Комитетот за имунизација која денеска на прес-конференција ја соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Тој посочи дека тоа се препораки што практично ги следат препораките од некои други европски земји и САД.  

  Претседателот на Комитетот за имунизација, Александра Грозданова појасни дека следејќи го искуството и тоа што е во пракса во во другите евроспки земји и во САД, сметаат дека освен за граѓани над 60 години, сите здравствени работници и лица со имунокомпромитирана состојба, трета доза вакцина се препорачува да примат и граѓани кај кои постои ризик од можна појава на Ковид-19 заради нивното работно место, заради честите контакти приватно или на работните места…

  – Најверојатно и оваа препорака ќе се дефинира со цел да се заштитиме од многу инвазивниот делта сој и бидејќи шесте месеци од почетокот на вакцинацијата упатува на тоа дека ефективноста на дел од вакцините се намалува и токму поради тоа беше иницијалната препорака за трета доза, додаде д-р Грозданова.

  Во врска со состојбата со Ковид-19 во државава министерот Филипче рече дека таа е многу стабилна во смисла на тоа дека континуирано повеќе денови има речиси идентичен број новодијагностицирани случаи – меѓу 450 и 500, но бројот на хоспитализирани пациенти се намалува насекаде низ државата.  

  – Во болниците ширум државата, во клиничките болници и општите болници пациентите се сместени само во инфективните одделенија, многу мал број во Кичево и во Тетово по пет до десет пациенти во Охрид, во Прилеп има 17, во Струга 15 пациенти, шест пациенти во Кавадарци, а во Скопје, Клиниката за оториноларингологија и болницата во Козле веќе се враќаат во нормална работа. Значи, таму веќе се празнат капацитетите и нема да се сместуваат повеќе пациенти. Останува во Скопје хоспитализација на Инфективната клиника и во двете приземни одделенија на старата Интерна клиника, каде се уште се одвива ротацијата на кадарот од сите клиники, тука на Клиничкиот центар. Околу 580 пациенти има вкупно хоспитализирани пациенти денеска и тоа е трендот на намалување во изминатите денови, 700, од близу 650 и еве денеска под 600 пациенти, истакна Филипче.  

  Во однос на вакцинацијата, посочи дека вкупно се вакцинирани 789.000 граѓани, од кои 734.000 се ревакцинирани.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 1 час

  Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

  Македонијапред 2 часа

  ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

  Гостиварпред 2 часа

  25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

  Што, како, каде?!пред 4 часа

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Гостиварпред 5 часа

  Викенд временска прогноза

  Што, како, каде?!пред 5 часа

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Вестипред 6 часа

  Славниот актер Алек Болдвин ја застрела директорката на фотографија на снимање на филм

  Македонијапред 18 часа

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 19 часа

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 21 час

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 22 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 23 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Вестипред 6 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 4 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Културапред 2 недели

  Битолскиот театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!