Поврзи се со нас

Гостивар

Трета доза вакцина против ковид во Гостивар примиле над 3.000 лица

Објавено

на

Има интерес за добивање на трета доза антиковид вакцина во Гостивар. Според податоците од Здравствениот дом, каде на посебен пункт се врши имунизацијата против коронавирус, трета доза до сега примиле над 3.000 граѓани.

„Може да се каже дека има интерес за трета доза. Најголемиот дел од граѓаните кои доаѓаат да ја примат се од повозрасната генерација“, вели д-р Дафина Богданоска од Здравствен дом Гостивар.

Вакцинацијата со трета доза во земјава почна на крајот на септември, најпрво за граѓани над 60 години, лицо со имунокомпромитирачки состојби и здравствени работници, а потоа и за сите други заинтересирани да добијат бустер. Без оглед со која вакцина биле боцнати прва и втора доза, третата е исклучиво со Фајзер. Препорака е бустер доза да се прими 6 месеци после втората. Ризичните категории: пациенти на дијализа, трансплантирани, онколошки пациенти, имунокомпромитирани пациенти и пациенти кои примаат имуносупресивна и имуномодулаторна терапија, може да ја примат по три месеци.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 6 часа

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 8 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 12 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 13 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 14 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 16 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 17 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 18 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 1 ден

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 2 дена

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 2 дена

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 2 дена

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 4 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Dozë të tretë të vaksinës kundër kovid në Gostivar kanë pranuar mbi 3000 persona

Објавено

на

Ka interes për pranim të dozës së tretë të antikovid vaksinës në Gostivar. Sipas të dhënave nga Shtëpia shëndetësore, ku në pikë të veçantë kryhet imunizimi kundër Korona virusit, dozë të tretë deri tash kanë pranuar mbi 3.000 qytetarë.

“Mund të thuhet se ka interes për dozë të tretë. Pjesa më e madhe e qytetarëve që vijnë t’a pranojnë janë nga gjenerata më e moshuar”, thotë dr. Dafina Bogdanoska nga Shtëpia shëndetësore Gostivar.

Vaksinimi me dozën e tretë në vendin tonë filloi në fundin e Shtatorit, së pari për qytetarë mbi 60 vjet, persona me gjendje imunologjike të kompromentuar dhe punonjës shëndetësorë, e pastaj edhe për gjithë të interesuarit e tjerë të marrin buster. Pa marrë parasysh me cilën vaksinë kanë qenë të shpuar dozën e parë dhe të dytë, e treta është Pfizer. Është e rekomanduar buster dozë të pranohet 6 muaj pas dozës së dytë. Kategori të ndryshme: pacientë në dializë, të transplantuar, pacientë onkologjik, pacientë të imunokompromentuar dhe pacientë që pranojnë terapi imunosupresive dhe imunomodulatore, mund t’a pranojnë pas tre muajsh.

Популарно изминативе 100 дена