Поврзи се со нас

Деца Родители

Тргнување во градинка – Што да направите за да нема стрес и плачење?

Објавено

на

  Време е да се тргне во градинка. Септември е важен за сите коишто за првпат се одделуваат од децата, без разлика дали тргнуваат во јасли или во поголемите групи во градинка. Тоа е голем чекор за секое дете. Неговиот, до тогаш ограничен свет на семејството и поблиската фамилија сега се проширува на нова средина, нови возрасни непознати особи, на голем број на врсници и делумно изменет дневен режим. Поради сето тоа детето треба да оди во градинка во оној момент кога за тоа е подготвено, а тоа најчесто е околу третата година.

  Периодот на прилагодување на овие промени може да трае различно долго, а тоа зависи како од самото дете така и од соработката помеѓу родителите и воспитувачите. Во најголем број на случаи адаптацијата трае неколку недели, но во одредени случаи тој процес е значајно подолг. Во периодот на адаптација детето наоѓа свое место во групата.

  Пред да почне да посетува детето градинка треба да се запознае со просторот, да види дека градинката е убаво место наменето за деца. Родителите да се запознаат со воспитувачките кои ќе се грижат за нивните деца и да ги запознаат со поединостите кои се важни за нивните деца.

  Поаѓањето во градинка не мора да биде стресно за секое дете. Важно е родителите прво да имаат доверба во самата градинка, бидејќи нивниот страв и недоверба лесно може да се префрли на нивните деца. Доколку родителите се мирни и оптимистички насочени, доколку пренесуваат впечаток дека се е во ред и дека се среќни што нивните деца ќе одат во градинака, голема е веројатноста дека и децата нема да прават голема драма од тоа. Работата на родителот е да му помогне на детето да ја совлада својата анксиозност, да ја обработат за него, а не да го преплавуваат со сопствените стравови.

  Важно е родителите да му покажат на детето дека се горди што тоа е доволно големо да тргне во градинка, да имаат доверба во себе како родители и во своите деца дека успешно ќе го надмине она што му следи и со задоволство ќе го прифати новото искуство, учењето, играта, пријателите.

  Важно е родителите да не ги лажат децата дека ќе дојдат веднаш по нив да ги земат и да не си заминуваат со лага и без поздрав. Во тој случај детето ќе почне да ги чека со нетрпение и нема да биде отворено за сето она што се случува околу него во групата. Многу е подобро родителот да му каже на детето дека ќе дојде по него после работа. Исто така, добро е на детето кое за првпат поаѓа во градинка да му се дозволи со себе да си ја земе и својата омилена играчка.

  Бунењето на детето кога за првпат поаѓа во градинка е нормална појава и е знак дека детето е здраво и е врзано за семејството. Децата на родители кои се во работен однос побрзо се адаптираат на градинката бидејќи тие се навикнати на отсуството на родителите во домот и полесно ја прифаќаат новата средина. Доколку детето почнува да се буни и не сака да оди во градинка после подолг период, тоа е знак дека детето не се адаптирало добро до крај. Добро е да се дознаат причините за тоа и порди што детето не сака да оди во градинка. Ако детето е над три години тоа само може да ја каже причината, но доколку е помало, тоа може да се дознае низ игра.

  Упорноста на родителите е еден од клучните фактори за добра адаптација на детето во градинка.

   

  пишува: м-р Слаѓана Ангелкоска, психолог

  Советувалиште за брак и семејство

  Центар за социјална работа Гостивар

   

   

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 2 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 4 недели

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 1 месец

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Здравје и убавинапред 2 недели

  Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

  Гостиварпред 5 дена

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Угостителските објекти во Гостивар летово со 2 часа плус работно време

  Гостиварпред 1 недела

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 1 недела

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Културапред 2 недели

  Гостиварски театар наскоро со две премиери: Уникатни во земјава и во регионот!

  Гостиварпред 1 недела

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Тешко повреден работник пренесен во гостиварската болница

  Гостиварпред 2 недели

  Трибина на СДСМ во Гостивар: Владата се грижи за стандардот на граѓаните, ВМРО одмага наместо да помага

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Пронајден мртов маж во приватен комплекс во Маврово

  Здравје и убавинапред 7 часа

  Пет неверојатни докази за тоа дека среќата е најдобар лек, кој ниедна таблета не може да го замени

  Македонијапред 8 часа

  Мицкоски бара Владата да го објави предлогот на својата веб страница

  Македонијапред 9 часа

  Ковачевски: Официјални ставови за францускиот предлог откако ќе ги помине сите филтри

  Гостиварпред 11 часа

  Физички напад во гостиварско Чегране

  Македонијапред 13 часа

  Повик за изградба и реконструкција на училишта од буџетот на МОН

  Гостиварпред 13 часа

  Над 350 настани и 14.000 посетители во YCC Гостивар, продолжена соработката со Општината

  Македонијапред 14 часа

  Нови 163 случаи на коронавирус, од кои 24 реинфекции

  Вестипред 14 часа

  До Владата стигна предлог од француското претседателство за деблокада на евроинтерграциите

  Гостиварпред 15 часа

  По кавга за сообраќај во Гостивар поднесени две пријави за напад

  Гостиварпред 16 часа

  Повисоки плати за вработените во Општина Гостивар и јавните претпријатија

  Македонијапред 17 часа

  Од денес пријавување кандидати за советници во Општина Тетово

  Гостиварпред 19 часа

  Приведен 56 годишен гостиварец

  Гостиварпред 20 часа

  Сенад Асани нов директор на ЈП „Паркинг и зеленило“ во Гостивар

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена