fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Три неверојатно иронични приказни

Ироничните приказни се насекаде околу нас, бидејќи на крај сепак, сѐ се враќа сѐ се плаќа. Дали тоа би го нарекле карма, “виша“ сила или обична случајност, мора да признаете дека звучат доста неверојатно. Еве три вистинити и навистина неверојатни иронични приказни.

3. Глушец предизвикал пожар во кој угинале еден куп мачки

Во оваа иронична приказна глувците решиле да им се одмаздат за сите оние времиња кои ги поминале бегајќи од мачките. Во прифатилиште за животни во Торонто, Канада, избил пожар во кој угинале 100 мачки, 3 кучиња и  неколку глувчиња кои чекале посвојување.

Во извештајот после истрагата пишувало дека пожарот го предизвикале глувци, така што изгризале кабли за струја при што предизвикале спој. Во пожарот преживеале 3 кучиња, 2 мачки и еден глушец. Одговорниот на засолништето за животни во разговор за BBC изјавил: “Иронично е тоа што глушец го предизвикал пожарот во кој угинале 100 мачки. Веројатно и глушецот настрадал во пожарот.“

2. Уметник од кој е побарано да го наслика директорот кој го избркал од училиште

На уметник, кој бил избркан од училиште и на кому при тоа му е речено дека “никогаш ништо нема да постигне во животот“, му стигнала порачка да нацрта портрет од истиот тој директор кој му го рекол тоа и кој го исфрлил од училиште пред педесеттина години.

Давид Ингам исфрлен е од Ермистад училиштето како 12 годишник, а го исфрлил директорот Марцелус Форстер. Но, 67 годишниот уметник, кој во меѓувреме бил и професор по уметност, сепак го насликал портретот за кој му требало еден месец да го сработи.

3. Човек кој се удавил на забава преполна со спасувачи

Кон крајот на јули 1985-та година, во градскиот базен во Њу Орлеанс е одржана забава по повод крајот на летото и прослава бидејќи никој таа сезона не се удавил во базенот. На забавата присуствувале околу 200 луѓе, од кои стотина биле лиценцирани спасувачи.

Кога забавата завршила, спасувачите кои биле на должност почнале да го чистат базенот кога во него нашле потполно облечен човек ( Џером Муди, 31). Пробале да го вратат во живот, но за жал било прекасно. Џером се удавил опкружен со спасувачи кои ја славеле успешната сезона во која никој не се удавил.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!