Поврзи се со нас

Рецепти

Три рецепта за здрав диетален појадок

Објавено

на

  Протеинските мафини, смути или тостот со јајца може да ни даде доволно енергија за денот, да не се прејадеме, но и да изгубиме од вишокот килограми. Следат три рецепти за вкусни, а заситени закуски…

  Протеински мафини од лимон и боровинки кои сигурно ќе ја задоволат вашата утринска глад

  Состојки:

  Шолја и пол брашно од хељда-семе, шолја протеини, лажица прашок за пециво, 2 лажици свежо рендана кора од лимон, 2 јајца, четвртина шолја јаворов сируп, четвртина чаша стопено кокосово масло, три четвртини шолја млеко и шолја свежи или замрзнати боровинки.

  Подготовка:

  Рерната се загрева до 180 степени. Сите суви состојки се мешаат во голем сад. Во мало тенџере на тивок оган се топи кокосовото масло. Повторно се меша сѐ дури сѐ тоа не се изедначи во еднолична смеса. Течните состојки се мешаат со сувите состојки, па се додаваат и боровинките. Следи истурање на тоа тесто во 12 калапи за мафини.

  Сѐ тоа се пече во рерна – 18 до 20 минути. Мафините потоа се вадат од калапите и се ставаат на решетка за ладење.

  Смути со бадеми и банани

  Состојки:

  Две чаши незасладен сок од бадем, 2 замрзнати банани, 200 грама мед или јогурт од ванила и лажица путер од бадем.

  Подготовка:

  Во блендерот прво се ставаат бадемовото млеко, парчињата банана, јогуртот и путерот. Сѐ тоа се меша додека состојките не се соединат и изедначат – околу 1-2 минути. Тоа потоа се истура во високи чаши и се пие веднаш.

  Печено лепче со авокадо и јајце

  Состојки:

  Четвртина авокадо, парче црн леб, 2 варени јајца, сол и бибер.

  Подготовка:

  Кришката леб се потпекува во тостер, па врз неа се става авокадото. Варените јајца одат над авокадото. Се зачинува по вкус.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Здравје и убавинапред 8 минути

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 12 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 15 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 17 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 17 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 18 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 19 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 19 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 20 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 21 час

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 21 час

  Се намалува цената на горивата

  Македонијапред 22 часа

  Почна исплатата на социјалната помош за јуни

  Гостиварпред 24 часа

  Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена