fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Три совети кои поприлично помагаат при настинка и грип

Објавено

на

За грипот, како и за секоја друга респираторна инфекција, за закрепнување важно е да ги следите препораките на докторите, но и овие три совети во исхраната, престојот во бања и прочистувањето на дишните патишта.

Кето диета

Исхраната која е богата со маснотии и протеини или кето диета, според американските научници, има многу корисен ефект врз имунитетот и врз производството на Т-клетките. Овој вид диета значи да се внесува што повеќе месо, риба, јајца, млечни производи, ореви и што е можно помалку јаглехидрати. Има корисен ефект врз имунолошкиот систем бидејќи го забрзува метаболизмот и му помага на телото поефикасно да се справи со вирусот.

Туширање со жешка вода и пареа

Туширање со топла вода во парна бања ги стимулира дишните патишта и ја ублажува болката во коските и мускулите. Секој пат кога ќе се препотите, истуширајте се со што пожешка вода, а пред тоа, загревајте и направете пареа во бањата. Истражувачите тврдат дека ова не само што ги олеснува симптомите на грипот, туку и го забрзува закрепнувањето бидејќи го зајакнува организмот.

Солен раствор

За да продишете на нос, ублажите течењето на секретите и болки во грлото, може да ви помогне и три проценти солен раствор. Оваа течност, која секој може да ја направи дома, има антибактериски и антисептички својства и спречува развој на бактериска инфекција. Имунолозите сугерираат дека испирањето на грлото и носот со солена вода може да го забави понатамошното пренесување на вирусот на грип.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!