Поврзи се со нас

Гостивар

Трибина на Форум на жени на СДСМ во Гостивар: Насилството врз жените не е приватна работа, туку е прашање упатено кон целото општество

Објавено

на

Сите да се обединат во борбата против насилството врз жените, да ја дадат својата поддршка на жртвите и гласно да се говори за овој горлив проблем. Ова беа дел од пораките испратени од вечерашната трибина која се одржа во Гостивар, по повод 16 дена женски активизам, а ја организираше Форумот на жени на ОО на СДСМ Гостивар.

„Насилството во сите негови форми е неприфатливо, дискриминирачко и мора да биде осудено, сузбиено и спречено по секоја цена. Насилството врз жените повеќе не е женско прашање, не е приватна работа, туку е прашање упатено кон целото општество. За насилството како општествена појава не треба да молчиме, туку напротив треба гласно да говориме! А колку сме погласни, толку се поголеми шансите за негово превенирање и спречување, затоа што сите форми на роводо базирано насилство оставаат значителни и долготрајни последици врз здравјето и добросостојбата на жените и децата. Борбата со насилството не трае еден ден, таа трае во текот на целиот живот на секој поединец.“, истакна Ванеса Василеска, претседателка на Форумот на жени.

Една од говорничките, Магдалена Нестороска, државен секретар во МВР пред присутните сподели потресни сведоштва на жени, жртви за семејсно насилство, потенцирајќи дека тие најдобро допираат до сите и покажуваат за каков сериозен проблем се работи.

„Се случуваше уште во почетокот, само јас не бев свесна, бев млада, со мали деца, со многу обврски, секогаш да биде по негово, како тој што ќе каже, затоа што јас сум била глупава и не сум знаела ништо. Не дај боже да подигнев глас, веднаш ме удираше. Еднаш некое од децата го разбудило додека јас правев зимница во дворот, дојде и ме удри толку силно што паднав, не знаев зошто, само викнав „немој роднините гледаат“. Се‘ ме болеше и навредите и ударите. Колку пати не можев да се издишам од болка, ме тепаше пред децата, пред роднините, пред комшиите и секогаш јас бев крива, а јас постојано го оправдував, млад е, пијан е, ќе му помине…Едно утро кога тој излезе, си ги собрав торбите и излегов, не се свртев назад. На жените им викам-да не ја повторувате мојата грешка, да не чекате да се промени тој туку сами да ја направите промената на својот живот“, беше една од приказните.

На трибината свои обраќања имаа и Магдалена Савеска, директорка на Центар за социјална работа во Гостиват, Нермине Изаири, инспектор за семејно насилство и Анета Филипоска, извршен директор на невладината ИГИ.

Кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“ има цел да  ја подигне општествената свест во борбата за спречување на родово базираното насилство, и се спроведува секоја година од 25 ноември – Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените до 10 декември – Меѓународниот ден на човековите права.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 11 часа

Трите основни особини на психопатите

Македонијапред 12 часа

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Гостиварпред 15 часа

Со шише го удриле во глава, 18 годишник од Гостивар пријавил напад во локал

Вестипред 21 час

Ги запознаваме ретките болести: Поточки-Лупски синдром/Potocki-Lupski syndrome

Македонијапред 22 часа

Пазарна во јануари не утврдила прекршувања кај трговците во однос на маржата

Деца Родителипред 23 часа

Родителите понекогаш несвесно создаваат анксиозност кај децата

Гостиварпред 1 ден

Гостиварка нападнала прилепчанка рано наутро во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Гостивар-Поднесени две кривични врзани со семејно насилство

Гостиварпред 2 дена

Панихида за македонскиот визионер Гоце Делчев во Бигорски

Македонијапред 2 дена

На ГП Деве Баир приведени бугарски државјани, се обиделе да нападнат полицаец

Спортпред 2 дена

КК Гостивар денеска на гости кај ТФТ Скопје

Македонијапред 2 дена

Слаби снежни врнежи во Маврово, Попова Шапка, Крива Паланка

Македонијапред 2 дена

ЗНМ: Го осудуваме селективниот пристап на Владата за акредитација на медиуми

Занимливостипред 2 недели

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Македонијапред 1 недела

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 2 недели

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 7 дена

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 4 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 4 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 1 недела

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 7 дена

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена