Поврзи се со нас

Гостивар

Трибина на СДСМ во Гостивар: „Едно општество за сите е најдоброто што и‘ се случило на нашата држава“

Објавено

на

  СДСМ денес одржа трибина со граѓаните во Гостивар, под мотото „Најдоброто за нашата општина“.

  Потпретседателите на партијата, Оливер Спасовски и Венко Филипче пред присутните во обраќањата се осврнаа на проектите и инвестициите кои ги спроведувале во ресорите што ги водат, а упатија критики до опозициската ВМРО ДПМНЕ.

  „Ова е континуитет на нашата комуникација, сакаме да ги слушнеме потребите на граѓаните, да ги вклучиме во политиките на носење на одлуките, затоа што не веруваме во наметната одлуки. Проблемите да се слушнат од граѓаните директно од терен, а  решенијата често доаѓаат токму и од граѓаните. Така работевме во Министерството за здравство и затоа имаме успеси. Ги зголемивме платите на специјалистите. Се помалку лекари сакаат да заминат во странство, лекарите специјализанти се многу подобро платени. Инвестиравме во болниците. После 70 години нашите пациенти имаат можност да добијат модерна здравствена заштита. Во Гостивар се реновираше хируршкото одделение, се купи новиот апарат за рентген, а за непол месец ќе добие магнетна резонанса. Сега слушаме дека ВМРО ДПМНЕ ќе се ребрендирале. Ќе станеле партија на сите граѓани. Не може ВМРО да биде партија за сите граѓани кога се синоним за поделба, волкот го менува влакното, но карактерот не го менува. Изборот е јасен – на едната страна е нашето одговорно транспарентно работење, на другата страна е ВМРО, партијата која штити криминалци и промовира насилство.“, нагласи Филипче.

  Спасовски истакна дека концептот „Едно општество за сите“ може да биде пример за целиот регион.

  „Ако погледнеме наназад овие 4 години ќе видиме дека имаме многу решени прашања, реализирани проекти, отворени врати во светот, почит кон луѓето, граѓаните.  Развивме свои концепции кои претставуваат иднина не само за нашата земја, туку за целиот регион. Гостивар е најдобар пример за она што го започнавме и градиме, концептот „Едно општество за сите“. Тој концепт е најдоброто нешто што се има случено на државата. Сите сметаа дека е осуден на неуспех, но напротив докажавме дека само така можеме да одиме напред. Со тој концепт секој еден се чувсвствува свој на своето. Кога зборуваме за инвестиции треба да кажеме дека 7 милиони евра се вложија во инфраструктурата на Гостивар и гостиварско, односно регионални и магистрални патишта околу Гостивар и општините. Што се однесува до ВМРО, јас не верувам, а и граѓаните не верувааат во новите концепти на ВМРО и Мицкоски. Како и со која боја можат да се прикријат 11 милијарди евра кои беа украдени од државата, со која боја ќе ја скријат Белата палата и раскошот, станаа партија побогата од партијата на Меркел и сега кажуваат дека ќе прават нешто во интерес на граѓаните.“, потенцира Спасовски.

  На трибината зборуваа и  Фаница Николоска , пратеничка на СДСМ и – Хилал Беќири, членка на Извршниот одбор на ОО СДСМ Врапчиште.

  „Се наоѓаме во најубавиот дел од нашата држава, не само по природните убавини туку и по луѓето, Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби сите сплотени заедно. Гостивар е пример на соживотот, и на дело покажува дека концептот што го промовира СДСМ за едно општетсво за сите е успешен. Зборувајќи за реализирани проекти и мерки нагласи дека државата и во услови на пандемија покажа дека има капацитет да се справува со проблеми и предизвици кои доаѓаат ненадејно. Јасно е дека Гостивар е бастионот на СДСМ.“, рече Николоска.

  Беќири одржа говор на македонски, албански и турски јазик. „Платформата и програмата на СДСМ „Едно општество за сите“ е авангарда во Западен Балкан, претставува решение за многу детсруктивни програми, истовремено е инвестиција за напредок и социјален развој.“, рече таа.

  Пред почетокот на трибината ОО СДСМ Гостивар со раководството на партијата прошетаа низ Гостивар посетувајќи ја црквата Пресвета Богородица, не пропуштајќи ја можноста да ја пробаат и познатата гостиварска баклава.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Занимливостипред 5 часа

  Научници чипираат лилјаци во Виена

  Вестипред 7 часа

  Поради пожар затворен граничниот премин „Богородица“

  Македонијапред 8 часа

  Да се почитуваат препораките за заштита од топлотниот бран, апелира МЗ

  Македонијапред 8 часа

  Пратениците на одмор, локалните избори ќе се распишат на 6 август

  Гостиварпред 9 часа

  Ризик од пожари, СВР Тетово апелира до граѓаните да бидат внимателни и одговорни

  Гостиварпред 10 часа

  Нови 37 коронавирус позитивни во земјава, смртни случаи нема

  Гостиварпред 11 часа

  Гостиварка пријавила дека поранешниот вереник ја нападнал во локал

  Гостиварпред 12 часа

  Молитва за татковината во Бигорскиот Манастир

  Македонијапред 12 часа

  Рипнаа цените на бензините

  Спортпред 13 часа

  Започнува У18 ФИБА турнирот во Скопје – гостиварецот Тома Стојаноски помеѓу 12-те репрезентативци

  Гостиварпред 14 часа

  Гостивар за една недела има 33 новодијагностицирани со коронавирус

  Вестипред 15 часа

  Законот за стечајци стапи на сила, рокот за пријавување е 30 дена

  Македонијапред 16 часа

  Пожарите локализирани, но и натаму активни, се ангажира војската и хеликоптери за гасење

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Македонијапред 2 дена

  Се празнува Илинден, значаен датум од историјата на Македонија

  Гостиварпред 6 дена

  Пронајден човечки труп на патот Маврови Анови-Дебар

  Гостиварпред 2 недели

  Mаж физички нападнал вработена во Службата за брза помош во Гостивар

  Македонијапред 7 дена

  МВР отвори оглас за 39 вработувања

  Гостиварпред 1 недела

  Предлог на Таравари, угостителските објекти во Гостивар да работат плус два часа

  Еден ден со..пред 2 недели

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Гостиварпред 1 недела

  Хрватица физички нападнала полицаец во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција одзеде 5 патнички моторни возила заради бучавост

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка простирајќи алишта изгубила контрола и паднала од балкон

  Гостиварпред 1 недела

  Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

  Македонијапред 2 недели

  Запленета марихуана вредна околу 150.000 евра, приведени пет лица

  Еден ден со..пред 4 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Шпреса Усеини, директорка на ООУ „Исмаил Ќемали“ Гостивар

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 3 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 6 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 7 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 11 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 12 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!