Поврзи се со нас

Гостивар

Трибина на СДСМ во Гостивар: Владата се грижи за стандардот на граѓаните, ВМРО одмага наместо да помага

Објавено

на

  Владините антикризни мерки, партиските политики, функционирањето на партијата на локално ниво, состојбите во општинскиот Совет, беа дел од темите на вечерашната трибина која ја организираше СДСМ во Гостивар, во Центарот за култура АСНОМ.

  Пратеникот Драгољуб Филипоски се осврна на актуелната економска и енергетска криза нагласувајќи дека последици трпи цел свет, а Владата успеала да ги заштити граѓаните преку преземените мерки.

  „Поради војната во Украина имаме светска економска и енергетска криза, а оваа Влада се грижи за стандардот на граѓаните. Прва во регионот воведе мерки за заштита на стандардот на граѓаните и тие мерки дадоа резултат. Пакетот од 26 мерки вредни преку 400 милиони евра го амортизираше и го ублажи ценовниот шок. Дел од мерките ќе се редизајнираат, а дел остануваат и се активни, особено субвенционирањето на струјата. Успеавме рекордно да ги зголемиме платите во образованието, детската заштита, здравството, во полицијата, а ќе следува и раст на платите  и нивно усогласување со минималната плата во сите останати сектори.“, рече Филипоски, кој во дел од своето обраќање упати остри критики кон опозицијата.

  „Додека СДСМ преку Владата и парламентарното мнозинство презема мерки да им помогне на граѓаните за надминување на последиците од светската економска и енергетска криза, ВМРО предводено од Мицкоски во Собранието блокира, кочи важни закони, одмага наместо да помага. Во овие тешки времиња на граѓаните им требаат функционални институции и Собрание за да може да се носат ефикасни одлуки. Блокирање на процесот на Македонија е и барањето за предвремени избори. Среде економска криза да имаме избори и тоа во клучни моменти за нашата држава ќе ја закочи економијата за минумум 5-6 месеци. Во вакви услови тоа ќе предизвика огромна штета. Редовни избори ќе има во 2024-та година и тие избори ВМРО ДПМНЕ ќе ги изгуби.“, рече пратеникот.

  Претседателот на СДСМ во Гостивар, Игор Велјаноски се задржа на состојбите и функционирањето на Општинската организација, потенцирајќи дека членството треба да се мобилизира и мотивира. „И оваа трибина е еден начин да се мобилизира членството, ме радува што го има во толку голем број вечерва. Како ново раководство ги увидуваме состојбите во општинската организација, разгледуваме кои се проблемите, анализираме и  бараме начини како тие да се надминуваат, со заеднички сили“, рече Велјаноски.

  Координаторот на советничката група на СДСМ во гостиварскиот Совет, Станиша Матески истакна дека во ова општинско тело, се во незавидна позиција и не можат многу да делуваат на одлуките кои ги носи локалната коалиција на власт АА и ВМРО ДПМНЕ.

  „Односот во Советот со колегите советници иако е коректен и со голема доза на меѓусебно почитување, реалноста е таква што ние многу тешко можеме нешто да промениме кога се одлучува за одлука за која веќе има претходен коалициски договор“, рече Матески.

  Советничката од редовите на СДСМ, Ема Нешковска во своето обраќање меѓу другото повика на единство и на поголемо активирање на младите во партискиот Клуб на млади.

  „Сега не е време за кавги, за поделби, време е сите заедно сплотени да делуваме и да работиме. Апелирам особено до младите да бидат активни, јас и многумина од вас изразнавме со Клубот на млади на СДСМ и особено сум горда на се‘ што сме постигнале“, рече советничката.

  На трибината во Гостивар присуствуваа и членови на партиските органи на централно ниво.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 11 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 13 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 16 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 17 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 18 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 19 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 19 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 21 час

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 22 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 23 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 2 дена

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 2 недели

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена