Поврзи се со нас

Гостивар

Триесетина пациенти во Гостивар секојдневно на дијализа, одбележан Светскиот ден на бубрегот

Објавено

на

Млади медицинари денес на пункт на градскиот плоштад во Гостивар бесплатно им мереа крвен притисок и шеќер во крвта на граѓаните, по повод Светскиот ден на бубрегот, 9-ти март. Активноста ја организираше Центарот за хемодијализа Нефроплус со здружението Нефрон, со цел превентивна проверка и можност за советување за зачувување на здравјето на бубрезите.

„Го правиме ова превентивно, со цел да се утврди дали некој има покачување на вредностите на крвниот притисок и шеќер, па да се упати на натамошни проверки, прегледи за здравјето на нивните бубрези. Сакаме да им помогнеме на пациентите навремено да ги проверат своите бубрези, бидејќи може да се изгуби голем процент од ткивото на бубрезите пред да се појават првите симптоми. Ризик фактори се хроничните заболувања, висок шеќер, висок крвен притисок, голема телесна тежина и секако генетска предиспозиција.“, рече Дафина Стефанова, координатор на Центарот за хемодијализа во Гостивар.

Во Центарот секојдневно на дијализа доаѓаат по триесетина пациенти, а во текот на летото при престој на печалбарите во родниот крај бројката и се зголемува. Најмладите пациенти кои имаат потреба од дијализа се по триесетина години, додека најстариот околу 70.

Од Нефроплус информираат дека во текот на месецов планирано е да се отвори и нефролошка амбуланта во Гостивар. „Ова за пациентите ќе претставува големо олеснување, затоа што до сега ја немало и за одредени прегледи морале да патуваат во други градови. Во нефролошката амбуланта ќе работи специјалист доктор нефролог кој навремено ќе ги прегледува пациентите.“, вели Стефанова.

Во денешната активност учествуваа волонтери на Црвениот крст Гостивар и ученици од средното медицинско училиште.

Хроничната бубрежна болест е прогресивно губење на бубрежната функција во текот на неколку месеци или години. Се смета дека 1 од 10 луѓе има некој степен на хронична бубрежна болест. Човек може да изгуби и до 90% од бубрежната функција пред да се појават симптоми.

 

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 ден

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Видео емисиипред 3 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена