Поврзи се со нас

Гостивар

Триесетина пациенти во Гостивар секојдневно на дијализа, одбележан Светскиот ден на бубрегот

Објавено

на

Млади медицинари денес на пункт на градскиот плоштад во Гостивар бесплатно им мереа крвен притисок и шеќер во крвта на граѓаните, по повод Светскиот ден на бубрегот, 9-ти март. Активноста ја организираше Центарот за хемодијализа Нефроплус со здружението Нефрон, со цел превентивна проверка и можност за советување за зачувување на здравјето на бубрезите.

„Го правиме ова превентивно, со цел да се утврди дали некој има покачување на вредностите на крвниот притисок и шеќер, па да се упати на натамошни проверки, прегледи за здравјето на нивните бубрези. Сакаме да им помогнеме на пациентите навремено да ги проверат своите бубрези, бидејќи може да се изгуби голем процент од ткивото на бубрезите пред да се појават првите симптоми. Ризик фактори се хроничните заболувања, висок шеќер, висок крвен притисок, голема телесна тежина и секако генетска предиспозиција.“, рече Дафина Стефанова, координатор на Центарот за хемодијализа во Гостивар.

Во Центарот секојдневно на дијализа доаѓаат по триесетина пациенти, а во текот на летото при престој на печалбарите во родниот крај бројката и се зголемува. Најмладите пациенти кои имаат потреба од дијализа се по триесетина години, додека најстариот околу 70.

Од Нефроплус информираат дека во текот на месецов планирано е да се отвори и нефролошка амбуланта во Гостивар. „Ова за пациентите ќе претставува големо олеснување, затоа што до сега ја немало и за одредени прегледи морале да патуваат во други градови. Во нефролошката амбуланта ќе работи специјалист доктор нефролог кој навремено ќе ги прегледува пациентите.“, вели Стефанова.

Во денешната активност учествуваа волонтери на Црвениот крст Гостивар и ученици од средното медицинско училиште.

Хроничната бубрежна болест е прогресивно губење на бубрежната функција во текот на неколку месеци или години. Се смета дека 1 од 10 луѓе има некој степен на хронична бубрежна болест. Човек може да изгуби и до 90% од бубрежната функција пред да се појават симптоми.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена