Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Триглицериди – во која храна ги има најмногу и на што треба да обрнеме внимание

Објавено

на

Триглицеридите се вид на масти (липиди) неопходни за нормално функционирање на телото. Тие ни ја обезбедуваат потребната енергија, бидејќи телото ги разградува триглицеридите и ги претвора во гликоза. Триглицеридите се внесуваат во организмот преку храната и често претеруваме, па високите вредности на триглицеридите во комбинација со холестеролот се силен фактор на ризик за развој на кардиоваскуларни заболувања, панкреатитис и дијабетес.

Некои видови храна содржат голема количина на триглицериди и треба да ги избегнуваме, особено ако веќе имаме хронично заболување. За среќа, можеме многу да си помогнеме со правилна исхрана и соодветна физичка активност.

Едноставни шеќери и триглицериди

Едноставните шеќери, сахарозата, односно белиот шеќер кој најчесто се користи, но и фруктозата се чести извори на покачени триглицериди. Несоодветната исхрана може да доведе до зголемување на телесната тежина и развој на состојби како што се отпорност на инсулин и дијабетес тип 2.

Слатки со високо ниво на триглицериди се свежо и конзервирано овошје, сладолед, сладок јогурт, бонбони, засладени житарки, сокови со голема количина шеќер. Треба да ги читаме етикетите и да избегнуваме храна со првиот наведен додаток на пченкарен сируп, сахароза, малтоза.

Сирупот од пченка е поевтин од другите засладувачи и е редовен додаток на газирани сокови, колачи, сладолед и слатки. Употребата на сируп од пченка е директно поврзана со епидемијата на дебелина, оштетување на црниот дроб, особено кај луѓе со безалкохолни масни заболувања на црниот дроб.

Експертите нагласуваат дека овошјето е здраво бидејќи е богато со витамини, минерали и влакна, но додаваат дека луѓето со високо ниво на триглицериди, поради фруктозата, треба да ги ограничат дневните порции овошје.

Транс масти и триглицериди

Одредени научни студии ја нагласуваат поврзаноста помеѓу воспалителните процеси и зголемениот внес на транс масти. Нагласено е дека транс мастите можат да ги оштетат крвните садови, да доведат до зголемување на телесната тежина и дијабетес тип 2.

Многу експерти нагласуваат дека транс мастите, колку што се лоши, треба да се избегнуваат што е можно повеќе, особено храната пржена во длабоко масло, маргаринот, индустриските слатки и солени грицки, брзата храна.

Има поделени мислења и кога станува збор за употребата на мастите, но генерално се препорачува при купувањето на храната да ги читаме етикетите и особено да внимаваме на „хидрогенизираните масти“, кои треба што повеќе да ги избегнуваме.

Лекарите објаснуваат дека храната богата со триглицериди, како кајмакот можеби не е штетна во сите околности. Проблемот е неумереноста и слабата физичка активност. Личноста која е во постојано движење полесно ги контролира триглицеридите отколку личноста која седи повеќе од 8 часа секој ден.

Повисоките вредности на триглицеридите не се секогаш резултат на погрешна исхрана, тие се можни и кај луѓе кои страдаат од тироидна жлезда, по употреба на некои лекови.

Експертите предупредуваат дека дури и кај пациентите кои користат лекови за контрола на маснотиите во крвта, пред се се неопходни адекватна исхрана и физичка активност. Се верува дека првото подобрување може да се почувствува во рок од една недела до 10 дена по промената на начинот на исхрана и примена на физичка активност. Лабораторијата нема веднаш да регистрира пад на нивото на триглицеридите, но пациентите ќе чувствуваат промени во видот, на пример, повеќе енергија за извршување на секојдневните активности.

 

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена