Поврзи се со нас

Гостивар

Тригодишно детенце со IQ од 142 стана најмлад член на Менса

Мухамед Кариз Наџим, тригодишник по потекло од Малезија, кој живее во Велика Британија „растури“ на тест за интелигенција и стана најмлад член на британската Менса. Детенцето добило покана за влез во меѓународна организација на луѓе со натпросечен коефициент на интелигенција, по тестирање со психолог и резултат на IQ од 142.

„Браво до Кариз за влезот во Менса. Јасно е дека станува збор за брилијантно младо дете и ние сме задоволни што стана дел од нашето здружение“, изјавил директорот на Менса.

За да се стане член на британската Менса, мора да се докаже коефициент на интелегинција каков што има само два проценти од населението во светот. Постојат тестови за возрасни и за деца под 10 години, кои одговараат на прашања од разни области: математика, логичко размислување, читање и др.

Мајката на Кариз, Нур Анира Асикин која е инженер рекла дека нејзиниот син е како „мини мозочна кутија“, и дека е многу љубопитен. „Сака да црта и да чита книги, обожава креативни активности и многу ужива кога пее“, ијавила таа.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!