Поврзи се со нас

Рецепти

Трик кој ќе ви помогне да подготвите совршено печен компир

Објавено

на

Доколку не можете да приготвите компири на кои кората ќе им биде совршено печена и крцкава. Веројатно прво ќе помислите дека проблемот може да е во рерната или дека не сте ги печеле доволно долго. Британските готвачи открија која е тајната на висококвалитетните печени компири, па пробајте го нивниот трик и направете совршени крцкави компири уште денес.

Откако ќе ги излупите и исечете компирите, ставете ги да се варат. По околу 15 минути во тенџерето додадете една лажица оцет. Оставете да се готват уште 15 минути.

Потоа процедете го, почекајте да се излади и префрлете го во тавата.

Додадете малку масло, мелено лукче и зачини по желба. Добро измешајте, ставете ги рамномерно во тава и печете на 180 степени додека не поруменат.

Добар апетит!

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена