Поврзи се со нас

Вести

Тримесечна анализа: 71% од заразените со коронавирус не биле вакцинирани

Објавено

на

Во изминатите три месеци 71 процент од позитивните на Ковид 19 не биле вакцинирани, наспроти 29 отсто кои биле вакцинирани. Од починатите граѓани, 80 проценти не биле вакцинирани, а 20 отсто вакцинирани, покажува анализата на Министерството за здравство, за период од 6 август заклучно со 11 ноември.

За вакцинирани се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена од примање на втора доза вакцина.

– Во период од 6 август до 11 ноември на територија на државата 52.436 граѓанин, се позитивни од тестирани на Ковид 19, од нив 29 проценти биле целосно вакцинирани, односно 15.456 лица. Голем е бројот на невакцинирани граѓани кои се заразиле со Ковид 19. Според статистика за изминативе три месеци, 36.980, граѓани, односно 71 отсто од позитивните на Ковид 19 не биле вакцинирани, се вели во анализата на МЗ.

Анализата, исто така, покажува дека смртноста кај невакцинираните е драстично поголема.

– Во период од 6 август до 11 ноември на територија на државата починале 1.788 пациенти со Ковид 19, 1.434 пациенти од починатите, односно 80 проценти не биле вакцинирани, а само 20 отсто, односно 354 примиле вакцина. Според анализите починатите имале повеќе комбинирани хронични заболувања. Пациентите биле вакцинирани со сите типови вакцини кои ги има на располагање кај нас, се вели во анализата на МЗ.

Министерството за здравство укажува на важноста на вакцинација, и нагласува дека секоја вакцина која ја имаме на располагање е безбедна. МЗ, исто така, апелира граѓаните да се вакцинираат, со што ќе се дојде до колективен имунитет и ќе се спречи ширење на мутации на SarsCoV2.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 7 часа

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 8 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 11 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 12 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 12 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 16 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 17 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 19 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 19 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 1 ден

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 1 ден

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 2 дена

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 7 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 3 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Analizë tremujorëshe: 71% nga të infektuarit me korona virus nuk kanë qenë të vaksinuar

Објавено

на

Në tre muajt e kaluar 71 përqind nga rastet pozitive me Kovid 19 nuk kanë qenë të vaksinuar, përkundër 29 përqind të cilët kanë qenë të vaksinuar. Nga qytetarët e vdekur, 80 përqind nuk kanë qenë të vaksinuar, kurse 20 përqind kanë qenë të vaksinuar, tregon analiza e Ministrisë së shëndetësisë, për periudhën nga 6 gusht në përputhje me 11 nëntor.

Për të vaksinuar konsiderohen personat 1ë janë vaksinuar me dy doza dhe kanë kaluar së paku 14 ditë nga pranimi i dozës së dytë të vaksinës.

– Në periudhën prej 6 gusht deri 11 nëntor në territorin e shtetit 52.436 qytetarë, janë pozitivë të testuar në Kovid 19, prej tyre 29 përqind kanë qenë plotësisht të vaksinuar, gjegjësisht 15.456 persona. Është i madh numri i qytetarëve të pa vaksinuar të cilët janë infektuar me Kovid 19. Sipas statistikës për 3 muajt e kaluar, 36.980 qytetarë, gjegjësisht 71 përqind nga rastet pozitive të Kovid-19 nuk kanë qenë të vaksinuar, thuhet në analizën e MSH.

Analiza, gjithashtu, tregon se vdekshmëria tek të pavaksinuarit është më e madhe në mënyrë drastike.

– Në periudhën nga 6 gusht deri më 11 nëntor në territorin e shtetit kanë ndërruar jetë 1.788 pacientë me Kovid 19, 1.434 pacientë nga të vdekurit, gjegjësisht 80 përqind nuk kanë qenë të vaksinuar, kurse vetëm 20 përqind, gjegjësisht 354 kanë pranuar vaksinë. Sipas analizave të vdekurit kanë pasur më shumë sëmundje kronike të kombinuara. Pacientët kanë qenë të vaksinuar me të gjitha tipet e vaksinave që janë në dispozicion tek ne, thuhet në analizën e MSH.

Ministria e shëndetësisë tregon për rëndësinë e vaksinimit, dhe thekson se çdo vaksinë që e kemi në dispozicion është e sigurtë. MSH, gjithashtu, apelon qytetarët të vaksinohen, me çka do të vijë deri te imunitet kolektiv dhe do të parandalohet përhapja e mutacioneve të SarsCoV2.

 

Популарно изминативе 100 дена