Поврзи се со нас

Вести

Тримесечна анализа: 71% од заразените со коронавирус не биле вакцинирани

Објавено

на

Во изминатите три месеци 71 процент од позитивните на Ковид 19 не биле вакцинирани, наспроти 29 отсто кои биле вакцинирани. Од починатите граѓани, 80 проценти не биле вакцинирани, а 20 отсто вакцинирани, покажува анализата на Министерството за здравство, за период од 6 август заклучно со 11 ноември.

За вакцинирани се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена од примање на втора доза вакцина.

– Во период од 6 август до 11 ноември на територија на државата 52.436 граѓанин, се позитивни од тестирани на Ковид 19, од нив 29 проценти биле целосно вакцинирани, односно 15.456 лица. Голем е бројот на невакцинирани граѓани кои се заразиле со Ковид 19. Според статистика за изминативе три месеци, 36.980, граѓани, односно 71 отсто од позитивните на Ковид 19 не биле вакцинирани, се вели во анализата на МЗ.

Анализата, исто така, покажува дека смртноста кај невакцинираните е драстично поголема.

– Во период од 6 август до 11 ноември на територија на државата починале 1.788 пациенти со Ковид 19, 1.434 пациенти од починатите, односно 80 проценти не биле вакцинирани, а само 20 отсто, односно 354 примиле вакцина. Според анализите починатите имале повеќе комбинирани хронични заболувања. Пациентите биле вакцинирани со сите типови вакцини кои ги има на располагање кај нас, се вели во анализата на МЗ.

Министерството за здравство укажува на важноста на вакцинација, и нагласува дека секоја вакцина која ја имаме на располагање е безбедна. МЗ, исто така, апелира граѓаните да се вакцинираат, со што ќе се дојде до колективен имунитет и ќе се спречи ширење на мутации на SarsCoV2.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 10 минути

Паѓа бројот на новозаразени со коронавирус

Занимливостипред 14 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 16 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 17 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 17 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 18 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 20 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 23 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 24 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 1 ден

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 2 дена

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 2 дена

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 2 дена

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 18 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Lajme

Analizë tremujorëshe: 71% nga të infektuarit me korona virus nuk kanë qenë të vaksinuar

Објавено

на

Në tre muajt e kaluar 71 përqind nga rastet pozitive me Kovid 19 nuk kanë qenë të vaksinuar, përkundër 29 përqind të cilët kanë qenë të vaksinuar. Nga qytetarët e vdekur, 80 përqind nuk kanë qenë të vaksinuar, kurse 20 përqind kanë qenë të vaksinuar, tregon analiza e Ministrisë së shëndetësisë, për periudhën nga 6 gusht në përputhje me 11 nëntor.

Për të vaksinuar konsiderohen personat 1ë janë vaksinuar me dy doza dhe kanë kaluar së paku 14 ditë nga pranimi i dozës së dytë të vaksinës.

– Në periudhën prej 6 gusht deri 11 nëntor në territorin e shtetit 52.436 qytetarë, janë pozitivë të testuar në Kovid 19, prej tyre 29 përqind kanë qenë plotësisht të vaksinuar, gjegjësisht 15.456 persona. Është i madh numri i qytetarëve të pa vaksinuar të cilët janë infektuar me Kovid 19. Sipas statistikës për 3 muajt e kaluar, 36.980 qytetarë, gjegjësisht 71 përqind nga rastet pozitive të Kovid-19 nuk kanë qenë të vaksinuar, thuhet në analizën e MSH.

Analiza, gjithashtu, tregon se vdekshmëria tek të pavaksinuarit është më e madhe në mënyrë drastike.

– Në periudhën nga 6 gusht deri më 11 nëntor në territorin e shtetit kanë ndërruar jetë 1.788 pacientë me Kovid 19, 1.434 pacientë nga të vdekurit, gjegjësisht 80 përqind nuk kanë qenë të vaksinuar, kurse vetëm 20 përqind, gjegjësisht 354 kanë pranuar vaksinë. Sipas analizave të vdekurit kanë pasur më shumë sëmundje kronike të kombinuara. Pacientët kanë qenë të vaksinuar me të gjitha tipet e vaksinave që janë në dispozicion tek ne, thuhet në analizën e MSH.

Ministria e shëndetësisë tregon për rëndësinë e vaksinimit, dhe thekson se çdo vaksinë që e kemi në dispozicion është e sigurtë. MSH, gjithashtu, apelon qytetarët të vaksinohen, me çka do të vijë deri te imunitet kolektiv dhe do të parandalohet përhapja e mutacioneve të SarsCoV2.

 

Популарно изминативе 100 дена