Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 13/02/2019 | 20:00

Тринаесет жртви во несреќата со превртениот автобус

Во трагедијата што ја потресе целата држава, кога гостиварски автобус полн со патници се преврте кај Карпалак, има тринаесет жртви.

Министерот за здравство Венко Филипче пред малку во изјава за медиумите ги даде следните информации: „Загинале вкупно 13 лица. Седум патници починале на лице место, додека останатите лекарите се обиделе да направат реанимација, но било безуспешно. Во болницата 8-ми септември пренесени се 25 патници од кои 22 се хоспитализирани, 4 од нив се наоѓаат на интензивна нега, а 2 ќе имаат хируршка интервенција. На Ургентниот ценар на клиника примени се 5 пациенти, од кои еден се бори за живот, кај еден ќе биде вршена хируршка интервенција, а останатите тројца се со полесни повреди“, изјави Филипче.

На местото на несреќата започнува увидот со јавен обвинител и полициски екипи.

Напишете коментар