Поврзи се со нас

Занимливости

Трите основни особини на психопатите

Објавено

на

Дејвид Вилсон, професор по Криминологија на Универзитетот на Бирмингем, говори за главните особини и својства на психопатите и зошто на некои луѓе им се симпатични и ги привлекуваат. За „Дејли мејл“, тој вели дека веројатно сите сме сретнале по некој што би можел да се класифицира како психопат.

Имено, криминологот појасни дека приближно еден од 100 луѓе е можен психопат.

Психопатијата е растројство на личноста. Тоа не е ментална болест. Обично се одликува со три особини или начини на однесување, но проблемот е што често може да биде привлечна за луѓето, вели проф. Вилсон.

Според него, првата особина на психопатското однесување е тоа што овие луѓе прават работи што другите не би се осмелиле да ги направат.

Поради ваквото однесување тие често се во средиштето на вниманието и така привлекуваат многумина… Како второ најбитно нешто – психопатите не можат да чувствуваат емоции. Тие навистина немаат емоции. Можеби го знае зборот „тага“, а можеби го знае и зборот „љубов“, но не чувствува ни тага, ниту љубов, вели стручњакот.

Последната, трета особина на списоков е интелигенцијата. Според проф. Вилсон, психопатите го кажуваат и прават она за што се способни само еден отсто од луѓето во светот и токму тоа е причината зошто луѓето сакаат да се зближат со нив и зошто тие луѓе се толку привлечни.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 1 ден

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена