Поврзи се со нас

Гостивар

Трка и подарок велосипеди за средношколци во Гостивар по повод 3 Јуни

Објавено

на

Со велосипедска трка на средношколци низ гостиварските улици и подарок велосипед за секој учесник, во Гостивар беше одбележан Светскиот ден на велосипедизмот, 3 Јуни. Активноста ја организираше општината во соработка со Сојузот на училишни спортови – Гостивар и компанијата Вардар Доломит.

На ваков начин се цели да се сензибилизира населението да користи повеќе велосипеди и да избегнува други превозни средства кои предизвикуваат загадување на воздухот и отежнат сообраќај.

„Заедно донираме 21 велосипед на ученици од четирите средни училишта во Гостивар. Сакаме да ги мотивираме децата што повеќе да користат велосипеди. Минатите години во еколошките програми на општината беа предвидени субвенции за купување на велосипеди, а годинава решивме да подариме на учениците. Гостивар има скоро 7 километри велосипедски патеки, идејата е граѓаните, особено во летниот период што помалку да користат автомобили, а што почесто велосипеди. Така и загадувањето на воздухот е помало, но и помалку возила ќе има низ градот. Инаку, јас редовно возам велосипед, годинава уште не сум го користел поради честите врнежи, но дефинитивно да, возам редовно велосипед“, рече градоначалникот, Арбен Таравари.

Претседателот на Сојузот на спортови-Гостивар Бурим Бешири упати благодарност до општината и компанијата вклучена во активноста, нагласувајќи дека децата треба да бидат повеќе физички активни.

„Може да оценам дека децата не се доволно физички активни и многу време поминуваат на мобилните телефони и социјалните мрежи. За нивното здравје и развој добро е да спортуваат и да бидат повеќе активни. Токму низ ваквите активности сакаме да ги мотивираме и поттикнеме кон тоа“, кажа Бешири.

Трката започна пред општинската зграда и се одвиваше преку улиците Кеј Вардар –  Беличица – Гоце Делчев, со финиш на истото место како стартот.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена