fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Тројца гостиварски советници стануваат пратеници

Објавено

на

Парламентарните избори ќе донесе промени и во составот на Советот на општина Гостивар. Советот ќе се освежи со нови членови, со оглед на тоа што неколку досегашни стануваат пратеници во Собранието на Република Македонија. Откако ќе им бидат верифицирани пратничките мандати, им престанува советничкиот. Според законските одредби во таков случај, нивното место го зазема следниот што бил на кандидатската листа на локалните избори.

Во советничката група на ВМРО ДПМНЕ, паретнички мандат доби Дафина Јовановска Стојаноска. На нејзиното советничко столче повторно ќе седне припадничка на женскиот пол, Магдалена Петрушеска.

Од советничката група на Коалицијата што ја предводи СДСМ во гостиварскиот совет пратеник во Собранието станува Благојче Трпевски. Него во советот треба да го замени сопартиецот Спиро Аксоски.

Промени ќе има и во советничката група на Националната демократска преродба од која во Парламентот влезе Весел Мемеди.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!