Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Тројца гостиварци со заедничка изложба во Њујорк

Утревечер (13 јуни), во Gallery MC во Њујорк ќе биде отворена заедничката изложба на тројца уметници од Гостивар: Сафет Спахиу, Башким Меџити и Осман Демири. Изложбата е насловена „Фрагменти од Балканот“ и содржи 30 дела од последните творечки циклуси на уметниците.

Спахиу и Меџити пред тамошната публика се претставуваат со слики, додека Демири со свои фотографии. Секој од нив пренесува своја идеја и уметничка креативност, како и јасна порака дека разликите го прават Балканот посебен и дека е неопходно да се работи заедно за да се формира заедничка целина.

Изложбата на гостиварските уметници во САД  се реализира поддршка на Министерството за култура и ќе биде отворена десетина дена.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!