Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Целосна листа на функционери кои ги зафати „метлата“ на Заев

Објавено

на

  Владата на вчерашната 145-та седница, со која претседаваше премиерот Зоран Заев, донесе одлука со која се предлага на Владата да разреши, отповика или да препорача разрешување односно отповикување на директори на јавни претпријатија и установи, на акционерски друштва во државна сопственост, на совети и на управи.

  Со донесената одлука се предлага разрешување, отповикување или препорачување на разрешување или отповикување на скоро 70-тина носители на следните јавни функции:

  • Агенција за катастар на недвижности – член на УО, Ивица Михајлоски
  • Друштво фабрика за шински возила Велес ДООЕЛ Велес – член на НО, Меџат Муртезани
  • ЈЗУ Здравствен дом Русе Бошковски – Ростуше – член на УО, Дoста Тортевска
  • ЈП за одржување и заштита на магистралните и регионалните патишта – член на НО, Живка Иванова
  • Фонд за иновации и технолошки развој член на УО, Дафина Гешоска
  • ЈЗУ Здравствен дом Вевчани – член на УО, Виолета Баткоска
  • ЈЗУ Здравствен дом Демир Хисар – член на УО, Зоран Котевски
  • ЈЗУ Општа болница Велес – член на УО, Филип Зафиров
  • ЈЗУ Општа болница Охрид – член на УО, Катерина Лазороска Јанческа
  • Агенција за катастар на недвижности – член на УО, Берат Бајрами
  • Агенција за странски инвестиции и промоција на извозот на РСМ – член на УО, Верда Фазлиова
  • АД за производство на електрична енергија Електрани на Северна Македонија во државна сопственост – независен член на одбор на директори, Садудин Ибраими
  • ЈЗУ Универзитетска клиника за кардиологија – член на УО, Валдет Велиу
  • ЈЗУ Универзитетски институт за радиологија – член на УО, Авни Елези
  • ЈЗУ Универзитетски стоматолошки клинички центар Свети Пантелејмон Скопје – член на УО, Ајсел Илјази
  • ЈП за одржување и заштита на магистралните и регионалните патишта – член на УО, Атула Ибраими
  • ЈП за стопанисување со државните шуми НАЦИОНАЛНИ ШУМИ Скопје – член на УО, Мегди Ајдари
  • ЈЗУ Центар за јавно здравје Струмица – член на УО, Ристо Ангелов
  • ЈП за водостопанство Лисиче Велес – член на УО, Илија Патриков
  • ЈП Службен весник на РСМ – член на НО, Јане Стојанов
  • ЈЗУ Здравствен дом Струмица – член на УО, Никола Тауков
  • ЈЗУ Општа болница Струмица – член на УО, Живорад Ќурчиев
  • ЈУ за деца детско одморалиште Илинден – Гостивар – член на УО, Хасип Беќири
  • ЈУ Меѓуопштински центар за социјална работа Гостивар – член на НО, Шевал Нухиу
  • Национална комисија за учебници – член, Исак Алили
  • ЈУ од областа на здравството за потребите на јавните установи универзитетски клиники завод и ургентен центар Скопје – член на УО, Алмир Мухареми
  • Претседател на совет на институт за акредитација на РСМ, Сумеје Селам
  • Член на УО на Фонд за пензиско и инвалидско осигурување на РСМ, Нусри Нуредини
  • Акционерско друштво Водостопанство на РСМ во државна сопственост – член на НО, Зунет Јусуфи
  • ЈНУ Институт за национална историја – Скопје – член на совет, Енес Селам

  2. Листа за разрешувања на членови на Управни и на Надзорни одбори, за кои Владата дава препораки: 

  • Јавно претпријатие за одржување и заштита на магистрални и регионални патишта, „Македонија пат – Скопје“ – директор Гајур Кадриу
  • ЈЗУ Здравствен Дом – Скопје – директор Злате Мехмедовиќ
  • АД МЕПСО – директор и претседател на УО, Сашо Василевски
  • АД МЕПСО – член на УО, Магдалена Чижбановска
  • АД МЕПСО – член на УО, Ненад Крстевски
  • АД МЕПСО – член на УО, Томи Божиновски
  • ЈЗУ ГАК – економски директор Ваљон Беља
  • Агенција за лекови и медицински средства, МАЛМЕД – в.д. директор Ќахил Ибраими
  • Државен инспекторат за земјоделство – в.д. директор Благој Индов
  • Државен Архив на Република Северна Македонија – директор Кирил Петров
  • ЈЗУ УК за детски болести – Скопје, директор д-р Катерина Ставриќ
  • Развојна банка на РСМ – член на Надзорниот одбор и в.д директор, Кирил Колемишевски
  • Еурокомпозит – генерален директор Златко Граороски
  • НУ Драмски театар Скопје – директор Викторија Арангелова Петровска
  • ЈП за железничка инфраструктура Железници на РСМ – Скопје, директор Ирфан Асани
  • НУ, Завод за заштита на споменици на културата и музеј Охрид – директор Елеонора Новаковска
  • ЈУ Завод за рехабилитација „Бања Банско“ – директор Стојанка Изова
  • Агенција за странски инвестиции и промоција на извозот – директор Вулнет Адеми
  • АД за производство на електрична енергија Електрани на Северна Македонија во државна сопственост – претседател на УО и директор Драган Миновски
  • АД за производство на електрична енергија Електрани на Северна Македонија во државна сопственост – член на УО и директор за развој на инвестиции Иван Трпески
  • Управата за безбедност и контраразузнавање директор Горан Николовски и заменик директор Ариф Асани
  • Агенција за млади и спорт -заменик директор Газменд Ристеми
  • Управа за семе и саден материјал директор Хилми Гаши
  • Управа за сигурност во железничкиот систем – в.д. директор Абдулкадир Исаки
  • Служба за просторен информативен систем директор Иљами Исејни
  • Дирекција за технолошки индустриски развојни зони – заменик директор Асип Усеини
  • Биро за јавни набавки – директор Бардул Насуфи
  • Управа за имотно правни односи Велес – директор Пандорка
  • НУ Центар за култура Марко Цепенков – Прилеп – в.д. директор Менче Караџоска
  • Царинарница Скопје -Златко Кофилоски
  • Совет за унапредување и надзор на ревизијата на РСМ – претседател Премтим Исени
  • АВРМ Велес – Трајче Бабунски
  • Геронтолошки завод 13 Ноември Скопје – директор Салија Љатиф
  • Управа за електронско здравство – в.д. директор Беким Хаљими
  • Инспекциски совет – в.д. член на совет Горан Симоновски
  • ЈП за стопанисување со објекти за спорт во сопственост на РСМ – директор Шпенди Хајредин
  • Центар за социјални работи Тетово – директор Дарко Обадиќ (препорака до министер за труд и социјална политика)

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  АНКЕТА

  По кој модел на настава треба да започне второто полугодие во училиштата?

  Резултати од анкетата

  Advertisement
  Advertisement
  Вестипред 40 минути

  Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

  Гостиварпред 2 часа

  Во Гостивар пронајдена малолетничка која побегнала од Домот за деца без родители

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Го намалува крвниот притисок, го штити срцето – овошје кое според Хомер е дар од боговите

  Вестипред 3 часа

  Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

  Гостиварпред 16 часа

  Во Гостивар повеќето хоспитализирани ковид пациенти се вакцинирани

  Македонијапред 17 часа

  Ковид биланс: 2.341 новозаразен, 21 починат, оздравеле 1.470

  Вестипред 20 часа

  Во Србија рекорд – 19.901 коронавирус случај

  Гостиварпред 21 час

  10 годишно дете е најмладиот пациент на инфективно во Гостивар

  Гостиварпред 22 часа

  Во Гостивар и Тетово за три часа откриени 19 брзи возачи на комбиња, автобуси и камиони

  Гостиварпред 22 часа

  Приведен гостиварец кој одзел клуч од возило

  Македонијапред 23 часа

  Почина познатиот композитор и диригент Александар Џамбазов

  Вестипред 24 часа

  Цените на нафтата растат поради тензиите во Европа и на Блискиот Исток

  Технологијапред 1 ден

  Пазарот на криптовалути во надолна линија – Инвеститорите трпат загуби

  Македонијапред 2 недели

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Гостиварпред 1 недела

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Гостиварпред 2 недели

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 5 дена

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 1 недела

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Вестипред 1 недела

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 2 недели

  Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

  Занимливостипред 6 дена

  НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Душата постои и таа е бесмртна

  Гостиварпред 7 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 3 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 9 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 12 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена