Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 15/04/2019 | 13:07

Цените на горивата скокаат за 1,5 до 3 денари

Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите, поскапи цени на горивата, кои започнуваат да важат од ноќеска на полноќ. Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 4,93%, односно за 3,21% .

Бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 поскапуваат за 3, односно 2,5 денари. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 71,5 ден/лит, додека на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 73 ден/лит.

Дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), поскапуваат за 1,5 денари. ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе се продава за 62,5 ден/лит, додека Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 51 ден/лит.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 1,080 ден/кг во однос на цената утврдена со Одлуката од 01.04.2019 година и со тоа цената на мазутот М-1 НС изнесува 34,455 ден/кг.

Напишете коментар