fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Ципрас го призна поразот на Сириза – ќе има предвремени избори во Грција

Објавено

на

Грчкиот премиер Алексис Ципрас повика на одржување на вонредни избори во земјата по поразот на неговата Сириза на изборите за Европскиот парламент вечерва.

Сириза, која е на власт во Грција од 2015 година, освои 23,9 отсто од гласовите на овие европски избори. Тоа е нешто повеќе од девет отсто помалку од водечката опозициска партија Нова демократија, која освои 33,3 отсто од гласовите на гласачите.

Откако лидерот на на Неа-Демокрација, Мицотакис побара Ципрас да се повлече од својата функција како премиер на Грција и да распише предвремени избори, премиерот го направи токму тоа.

Тој вечерва се обрати од седиштето на Сириза и рече дека резултатот на европските избори не ги исполнил очекувањата на неговата партија и нема да ги игнорира. Ќе се оди на предвремени избори.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!