Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 27/05/2019 | 00:08

Ципрас го призна поразот на Сириза – ќе има предвремени избори во Грција

Грчкиот премиер Алексис Ципрас повика на одржување на вонредни избори во земјата по поразот на неговата Сириза на изборите за Европскиот парламент вечерва.

Сириза, која е на власт во Грција од 2015 година, освои 23,9 отсто од гласовите на овие европски избори. Тоа е нешто повеќе од девет отсто помалку од водечката опозициска партија Нова демократија, која освои 33,3 отсто од гласовите на гласачите.

Откако лидерот на на Неа-Демокрација, Мицотакис побара Ципрас да се повлече од својата функција како премиер на Грција и да распише предвремени избори, премиерот го направи токму тоа.

Тој вечерва се обрати од седиштето на Сириза и рече дека резултатот на европските избори не ги исполнил очекувањата на неговата партија и нема да ги игнорира. Ќе се оди на предвремени избори.

Напишете коментар