fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

ЦСКА Москва на врвот на кошаркарска Европа

Објавено

на

ЦСКА Москва е новиот европски првак во кошарка, стигнувајќи до својата осма титула.

„Армејците“ во финалето ја совладаа екипата на Анадолу Ефес со резултат 83:91, по четвртини (20:29, 22:15, 20:24, 21:23).

Рускиот тим, предводен од грчкиот тренер Димитрис Итудис сосема засужено се врати на тронот на Европа после три години. Се испостави дека првата четвртина беше пресудна во финалната пресметка, која ЦСКА ја доби со 9 поени разлика и ја одржуваше предноста до крајот на мечот.

МВП играчот Вил Клајбурн и Кори Хигинс со по 20 поени беа најефикасни кај новиот европски шампион. Нандо де Коло постигна 15 поени, а Серџо Родригез запиша 6 поени.

Шејн Ларкин беше најрасположен кај Ефес и најдобар поединец на финалето, постигна 29 поени.

На фајнал форот во Виторија, ЦСКА стигна до финалето совладувајќи ја екипата на Реал Мадрид, Ефес беше подобар во турската пресметка со Фенербахче.

Во борбата за третото место, Реал Мадрид го совлада Фенербахче.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!