fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Како да го спречите мамурлакот?

Објавено

на

Доколку ве очекува долга вечер со друштвото или пак некоја веселба, а не можете да му одолеете на алкохолот, потрудете се барем да го козумирате во правилни комбинации. Умереноста е секако на прво место, но ако одите на чашка повеќе, има продукти кои ќе ви помогнат да го избегнете мамурлакот.

Компир

Секогаш пијте на полн стомак. Одделете време за да си зготвите оброк пред да излезете во град и да почнете со пиење алкохол, бидејќи на тој начин ќе одржувате стабилно ниво на шеќер во организмот и ќе ја имате потребната енергија. Компирот е одличен избор за такви ситуации.

Пилешки гради

Протеините, кои ги има во пилешките гради исто така припаѓаат во групата добрар избор за конзумирање пред забава. Во комбинација со ниско ниво на јаглехидрати, протеините помагаат во стабилизацијата на нивото на шеќер во крвта. Кога ќе ви падне нивото на шеќер во крвта, доживувате пад, губење на енергијата, чувствувате нервоза и можете да бидете нестабилни, особено после неколку чаши алкохол.

Вода

Алкохолот навистина го дехидрира организмот, што предизвикува утрински тегоби и мамурлак. Идеално би било кога би пиеле вода цело време додека пиете алкохол, но лесно е да се каже, тешко да се практикува. Затоа напијте се задоволителна количина на вода пред да почнете со пиење.

Краставица

Краставицата содржи 95% вода, па јадењето краставица пред пиење ќе ви овозможи доволно хидратација, а исто така ќе ви помогне да ги исфрлите сите токсини од организмот. Краставицата содржи и мала количина на шеќер, витамин Б и електролит, што ќе ви помогне да ја спречите главоболката наредниот ден.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!