Поврзи се со нас

Спорт

Тухел официјално нов тренер на Баерн Минхен

Објавено

на

Германскиот фудбалски првак Баерн од Минхен синоќа официјално објави дека ја раскинал соработката со својот досегашен тренер Јулијан Нагелсман, назначувајќи го на негово место Томас Тухел.

Нагелсман дојде во Баерн во лето 2021 година и веќе беше под силен притисок на крајот од минатата сезона по елиминацијата во четвртфиналето во Лигата на шампиони од Виљареал, но го спаси освојувањето на германската титула.

„Кога го ангажиравме Нагелсман бевме уверени дека со него ќе соработуваме на долги патеки, бидејќи ја дели нашата визија за играње успешен и атрактивен фудбал. Меѓутоа, сега дојдовме до заклучок дека квалитетот на нашата екипа сè поретко доаѓа до израз. Особено лошо и неуспешно почнавме да играме по завршувањето на Светското првенство и тоа фрли сенка сомнеж на исполнување на нашите цели. Затоа делуваме сега“, изјави извршниот директор на Баерн, Оливер Кан.

Тухел ќе дебитира на клупата на Баерн следниот викенд во можеби клучниот дуел во битката за титулата против Борусија Дортмунд, која води на табелата со бод предност пред баварскиот клуб.

Тухел е без тренерски ангажман од септември лани кога доби отказ во Челзи, иако претходната сезона со лондонскиот клуб ја освои Лигата на шампиони.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 ден

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Видео емисиипред 3 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена