fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Турскиот народен театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

Објавено

на

Со доделување на фестивалските награди, синоќа во Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар беше заокружено третото издание на Меѓународниот театарски фестивал „Отело“.

Наградата за најдобра претстава ја доби Турскиот народен театар, чија екипа на фестивалот ја изведе „Раѓањето на Барбара“. За најдобра актерка беше прогласена Олта Даку за улогата во „Ширли Валентина“ (театар „Александар Мојсиу“, Драч- Албанија), за најдобар актер Драган Јовичиќ во „Ај Кармела“ (воени театар САРТР, Сараево – БиХ), додека наградата за најдобар режисер се најде во рацете на Блерта Незирај за претставата „Петте доба на народниот непријател“ (Мултимедијален центар, Приштина – Косово).

Наградените добија плакети и паричен износ од по 30.000 денари.

 

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!