Поврзи се со нас

Гостивар

Турскиот народен театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

Со доделување на фестивалските награди, синоќа во Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар беше заокружено третото издание на Меѓународниот театарски фестивал „Отело“.

Наградата за најдобра претстава ја доби Турскиот народен театар, чија екипа на фестивалот ја изведе „Раѓањето на Барбара“. За најдобра актерка беше прогласена Олта Даку за улогата во „Ширли Валентина“ (театар „Александар Мојсиу“, Драч- Албанија), за најдобар актер Драган Јовичиќ во „Ај Кармела“ (воени театар САРТР, Сараево – БиХ), додека наградата за најдобар режисер се најде во рацете на Блерта Незирај за претставата „Петте доба на народниот непријател“ (Мултимедијален центар, Приштина – Косово).

Наградените добија плакети и паричен износ од по 30.000 денари.

 

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!