Поврзи се со нас

Занимливости

„Тврдина на чумата“ – Руска лабораторија која потсетува дека историјата „можеби“ се повторува

Објавено

на

  На студеното море на север сместена е руската тврдина Александар , именувана по рускиот цар. Сепак, таа е исто позната по мрачното име „Тврдина на чумата“, а нејзината историја, изолираност и борбата против заразни болести за жал се совпаѓа со денешните околности.

  Тврдината сместена е на вештачки остров во Финскиот Залив недалеку од Санкт Петербург. Од создавањето на Санкт Петербург според идејата на рускиот крал Петар, во Финскиот Залив се изградени одбранбени утврдувања. Можете да ги најдете и во близина на рускиот остров Котлин каде се наоѓа градот Кронштат .

  Оваа тврдина е слична на француската тврдина Бојард: и двете се во овална форма со внатрешен двор. Иако можеби не изгледа голема, тврдината Александар е висока 90 метри и има три ката. Во неа имало доволно простор за 1.000 луѓе, но и за десетици топови за одбрана.

  Тврдината била завршена во средината на 19 век и иако имала воен карактер, таа никогаш не учествувала во воени акции. Главно е користена како складиште за оружје и за време на Кримската војна која траеше три години го чуваше и бранеше Кронштат од непријателски напади.

  Од 1899 до 1917 година, служела како истражувачка лабораторија за чума и бактериски болести. Имено, кога во 1894 година швајцарско-францускиот физичар и бактериолог Александар Јерсин откри бактерија што може да предизвика чума, руските власти формираа специјална комисија за спречување на болеста. Комисијата работеше на тврдината, во која има лаборатории и библиотека, за да се спречи потенцијалното ширење на заразни болести кај општата популација.

  Покрај вакцините и серумите против чума, на Александар се работеше и на превенција од болести како колера, тетанус, тифус и други. И покрај сите мерки на претпазливост, таму се работи на крајно опасни испитувања, дури и двајца работници ги имаат изгубено животите откако во тврдината во два наврати имало инфекција.

  Кога Советите ја презедоа власта во 1917 година, оваа лабораторија на вода беше затворена и сите истражувања беа пренесени во посоодветни институции во другите поголеми градови.

  Таа беше во сопственост на руската армија некое време се додека не се напушти кон крајот на 80-тите години на минатиот век. Во деведесеттите години, младите се собираа овде на техно и рејв забави , а денес се бараат инвеститори кои би инвестирале во нејзината „реанимација“. До тогаш, таа е отворена за туристи кои можат да ја посетат со брод.

  Оваа година Александар е непријатно погодна дестинација, напуштен, но незаборавен потсетник дека историјата „можеби“ ни се повторува.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 6 часа

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 7 часа

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 9 часа

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 11 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 12 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 12 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 13 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 13 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 14 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 14 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 16 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 17 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 18 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Вестипред 6 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!