fbpx
Поврзи се со нас

Спорт

Учење на далечина: 11.000 луѓе гледале погрешно финале online на интернет

Објавено

на

Ковид-19 пандемијата негативно се одрази на сите области во животот, насекаде низ светот. Па така, го погоди и фудбалот. На 23 август се одигра големото клубско фудбалско финале во Лигата на шампионите помеѓу “шеиците” на Париз Сент Жермен и “германската машинерија” Баерн од Минхен, кое го доби „машинеријата“ победувајќи со резултат (0:1).

Може само да замислиме каков дуел ќе беше, се да беше како треба, односно да не постоеше короната, на стадионот „Да Луж“ во Лисабон (Португалија), ќе имаше најмалку 25 илјади французи наспроти 40 илјади германци на трибините. Вака во време на светска пандемија и фудбалот не е тоа што беше, натпреварите се играат без ниту еден навивач, пред празни трибини на кои се редат картони и пуштаат звуци, а натпреварите се следат од далечина односно online, преку паметни уреди и тв.

Оnline методата станува се позастаспена во секојдневието, со тоа што потребно е само мобилен или лаптоп и може да се гледа. Така во еден момент, над 11.000 луѓе го гледале финалето помеѓу ПСЖ и Баерн преку YouTube, кое беше демек стримувано во живо. 

Ова е една од поголемите „интернет измами“ во смисол, некој да успее на маса напредни „европски“ гледачи да им го подметне натпреварот на годината, во живо, а всушност тоа е стар дуел од 2017/2018 сезоната. Среќа, Лигата на шампионите ги заштитува своите снимки, па online стримот, за гледање од далечина поради нелегален пренос е навреме прекинат.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!