Поврзи се со нас

Гостивар

Ученици и наставници од Франција во посета на НП „Маврово“

Објавено

на

Тим од Националниот парк „Маврово“ денес беше домаќин на група ученици и наставници од Франција, и од О.У. „Кочо Рацин“ од Куманово.

Гостите имаа можност да уживаат во природните убавини на НП и да се запознаат со карактеристиките на паркот.

„Учениците и наставниците остварија посета на Информативниот туристички центар каде што беа запознаени со основните информации за паркот, потоа ја посетија пештерата Шаркова дупка и заедно со партнерите од Маедонското Еколошко Друштво на терен дознаа за активностите што се изведуваат во рамките на проектот за Заштита на балканскиот рис.“, информираат од НП.

Соработката на француските ученици и наставници со кумановските е остварена во рамки на Ерасмус проектот „Учиме од чудесната природа“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 39 минути

Во Гостивар вчеравечер приведено 21 годишно момче

Македонијапред 1 час

Кардиоваскуларните болести и невролошките нарушувања најчести проблеми по прележан ковид

Вестипред 3 часа

Француските багети заштитени како наследство на УНЕСКО

Вестипред 4 часа

Православните празнуваат Воведение на Пресвета Богородица

Спортпред 16 часа

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 17 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 20 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 21 час

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 21 час

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 1 ден

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 1 ден

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 1 ден

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 1 ден

Можни причини за главоболка наутро

Гостиварпред 1 недела

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 3 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 3 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена