Поврзи се со нас

Гостивар

Ученици во тетовски Пирок учествуваа во вежба за евакуација при елементарни непогоди

Објавено

на

По повод Меѓународниот ден за намалување на ризикот од катастрофи, 180 ученици од основното училиште „Сами Фрашери“ од село Пирок во општина Боговиње, денеска учествуваа во вежба за евакуација во случај на закана од свлечиште како дел од проектот „Подобрување на отпорноста кон поплави во Полошкиот регион“, што е финансиран од Швајцарија и имплементиран од програмата за развој на Обединетите нации и Министерството за животна средина и просторно планирање.  

Вежбата ја спроведе училиштето, кое е под закана од лизгање на земјиштето во непосредна близина, и таа вклучуваше справување со ризикот од катастрофа и евакуација на учениците и вработените, користење специјална опрема, мапи за евакуација, помагала, знаци, планови за евакуација, подготвени од проектниот тим.

– Швајцарија е посветена да ги поддржи граѓаните од полошкиот регион во градењето отпорност кон поплави и други катастрофи. Ова е долг процес и ја поздравувам храброста на младите да учествуваат во таква вежба и нивната желба да бидат подготвени за идни сценарија. Преку оваа активност имаме за цел да го зголемиме капацитетот на институциите и севкупната отпорност на заедницата изложена на ризик од идни катастрофи. Општините, институциите и граѓаните во полошкиот регион мора да работат заедно за да создадат поволна средина за подобрување на пристапноста до системите за рано предупредување, со што ќе се зголеми подготвеноста на заедницата и, подеднакво важно, нивната заштита, истакна амбасадорката на Швајцарија, Вероник Хулман.

Во вежбата, прва од ваков вид во општина Боговиње, покрај учениците и наставниците од училиштето „Сами Фрашери“, беа вклучени и членови на Центарот за управување со кризи, Дирекцијата за заштита и спасување, претставници на Црвениот крст, противпожарна бригада, припадници на полицијата, брза помош и други служби.

– Оваа година Меѓународниот ден за намалување на ризикот од катастрофи е посветен на подобрувањето на пристапноста до системите за рано предупредување и информирање за ризиците до сите. Избравме да ја спроведеме оваа вежба на овој ден за да работиме со најмладите. Децата треба безгрижно да уживаат во детството и училишните денови, но и да бидат подготвени доколку е потребно. Не е доволно системот за рано предупредување правилно да ја идентификува опасноста што доаѓа, туку мора да осигури дека популациите и секторите кои се изложени на ризик можат да го добијат предупредувањето, да го разберат и што е најважно, соодветно да реагираат. На овој Меѓународен ден за намалување на ризикот од катастрофи, се заложуваме на соработка за да изградиме побезбеден и поотпорен свет, истакна Армен Григорјан, постојан претставник на УНДП.

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини рече дека ангажманот на младите во првите линии на активностите за намалување на ризиците е важен за развојот на капацитетите за подготвеност на децата и за зголемување на нивното знаење поврзано со ризикот од катастрофи.

– Тие треба да бидат и свесни за ризиците и да ги препознаваат. Поттикнувањето на децата и младината е најдобриот начин светот да изгради издржливи заедници бидејќи тие се најранливата категорија и нашите агенти за промена во градењето издржлив свет, изјави Нуредини.

Општина Боговиње е една од деветте општини во полошкиот регион која во изминатиот период во неколку наврати беше погодена од поплави, понекогаш со човечки жртви. Во овие општини, проектот работи на воведување мерки за подобрување на отпорноста кон поплави од горе надолу: преку институционални промени и стратегии, но и од долу нагоре: преку локални пристапи коишто се базирани на заедницата, т.е., со воспоставување интегриран пристап и трансформациски промени преку формирање заеднички фронт на општините за борба против поплави и други видови непогоди.

Помеѓу 1970 и 2020 година, повеќе од 11.000 катастрофи се резултат на временските услови, климата и опасностите поврзани со водата, што доведоа до над два милиони смртни случаи и загуби од 3,64 трилиони американски долари. Внимателното планирање, системите за рано предупредување, заштитата и реставрацијата на мочуриштата, инвестициите во инфраструктура, подигањето на свеста и едукацијата и намалувањето на емисиите на стакленички гасови можат да го намалат ризикот од катастрофи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 17 минути

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 53 минути

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 1 час

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 5 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 6 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 8 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 8 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 20 часа

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 23 часа

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 1 ден

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 1 ден

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 1 ден

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 7 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена